Raport zintegrowany 2019
Logo Budimex

Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat

Na szczególną uwagę zasługuje projekt „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat”. W 2018 roku Budimex, który jest trzonem naszej grupy kapitałowej, obchodził 50 lecie. Z tej okazji postanowiliśmy sfinansować i zrealizować specjalny, jubileuszowy program społeczny. Program nawiązywał do filozofii, która towarzyszy codziennej działalności biznesowej. Budując autostrady, mosty, czy budynki wnosimy konkretny wkład w rozwój społeczno-gospodarczy, przez co zmienia świat na poziomie lokalnej społeczności, regionu, kraju. Chcąc wspomóc tych, którzy myślą podobnie, ogłosiliśmy konkurs. Warunkiem udziału w nim było zgłoszenie innowacyjnego projektu, którego realizacja realnie wpłynie na życie lokalnej społeczności i promocję ważnej społecznie idei. We wrześniu 2018 roku wybrano zwycięzcę konkursu. Pół miliona złotych od Budimeksu trafiło do Fundacji „trzy czte ry!”, twórcy pierwszej w Polsce leśnej Szkoły Podstawowej „Puszczyk” w miejscowości Osowicze k. Białegostoku. Projekt stworzenia infrastruktury dla szkoły został wybrany z blisko 100 nadesłanych zgłoszeń. Zdobywcy pierwszego miejsca wzięli dodatkowo udział w zorganizowanych przez firmę warsztatach, gdzie projekt został przeanalizowany metodą design thinking co pozwoliło na jego optymalizację. Następnie po dwóch i pół miesiąca na skraju lasu pod Białymstokiem stanął kompleks pawilonów stanowiący bazę terenową dla szkoły, która może być inspiracją dla placówek w całym kraju. Budimex SA nie zakończył jednak współpracy z nowopowstałą szkołą „Puszczyk”. Również w 2019 roku Fundacja „trzy czte ry!” mogła liczyć na wsparcie firmy – zarówno finansowe, jak i merytoryczne.

Nagroda Dobroczyńca Roku 2019 dla Budimeksu

Budimex SA został zwycięzcą XXII edycji konkursu „Dobroczyńca Roku 2019”. Firmę doceniono w kategorii „Edukacja – duża firma” za zbudowanie pierwszej w Polsce Leśnej Szkoły Podstawowej „Puszczyk” zlokalizowanej w Osowiczach, niedaleko Białegostoku.

Organizatorem konkursu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Jest to największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. Od 20 lat nagradzane są w nim firmy odpowiedzialne społecznie. W tegorocznej edycji jego kapituła wybrała laureatów w 7 kategoriach: rozwój lokalny, fundacja korporacyjna, edukacja, ekologia, pomoc społeczna, zdrowie i sport.

Kapituła nagrodziła Budimex za współpracę z Fundacją trzy czte ry!, w ramach której powstała leśna szkoła podstawowa. To właśnie fundacja była podmiotem zgłaszającym Budimex do konkursu. – Dzięki Budimeksowi mogliśmy spełnić nasze marzenia, udowodnić, że istnieje alternatywa dla tradycyjnej szkoły. Pokazać, że rola nauczyciela musi być na nowo zdefiniowana. Jak wskazują badania rynku pracy, to czego nam brakuje to nie wiedza, a umiejętności miękkie: współpraca, otwartość na zmiany, umiejętność słuchania drugiej strony, asertywność. Tego przede wszystkim chcemy uczyć nasze dzieci – powiedziała podczas gali Agnieszka Kudraszow, prezes fundacji oraz pomysłodawczyni i założycielka leśnej szkoły.