Raport zintegrowany 2019
Logo Budimex

Atmosfera pracy i ukierunkowanie na rozwój

Nieustannie staramy się przyciągać i pozyskiwać pracowników o największym potencjale. Jednocześnie zachęcamy ich do długoterminowego wiązania się z nami i rozwoju w ramach organizacji. Pozwala to nie tylko budować kompetencje, ale również chronić naszą organizację przed ich odpływem. Dlatego też preferowana jest rekrutacja wewnętrzna, dająca szansę na długoterminowy rozwój pracowników w ramach firmy. Jednocześnie wzmacniając nasze źródła pozyskiwania kandydatów kontynuujemy działanie programu „Znam – Polecam”. Jego istotą jest zwiększenie efektywności pozyskiwania nowych pracowników poprzez rekomendowanie kandydatów przez obecnych pracowników firmy. Za skuteczne polecenie wypłacamy nagrodę finansową. Jej wysokość zależy od rodzaju stanowiska, na które zostanie zatrudniony polecony kandydat. Ponadto w 2019 roku Budimex, jako pierwsza firma budowlana, wdrożył program poleceń zewnętrznych, dzięki któremu możliwość polecenia pracowników zyskały także osoby spoza firmy. Za pomocą dedykowanej platformy www.polecambudimex.pl mogły one zarekomendować osobę ze swojego otoczenia. Za skutecznie poleconego kandydata przyznajemy nagrodę finansową.

Nasi pracownicy są poddawani okresowej ocenie pod względem statusu realizacji zadań indywidualnych oraz stylu pracy, na który składają się kompetencje tworzące Model Kompetencji. Wyniki oceny służą dokonaniu bilansu efektywności pracy, określaniu zapotrzebowania na rozwój kompetencji oraz identyfikacji osób o wysokim potencjale rozwojowym. Na podstawie oceny okresowej planowane są m.in. zadania rozwojowe. Całościowe potrzeby rozwojowe i szkoleniowe określamy w oparciu o strategię biznesową, wspomniane wyniki oceny okresowej pracowników, wyniki Przeglądu Kadry Menedżerskiej i zgłoszenia potrzeb szkoleniowych ze strony jednostek biznesowych.

Aby zachęcić aktualnych pracowników do długoterminowego związania z firmą, jak i przyciągnąć młodych, najzdolniejszych absolwentów, zatrudnionym oferujemy nie tylko atrakcyjne wynagrodzenia, bogaty pakiet socjalny i szanse na rozwój osobisty, ale też przyjazną atmosferę pracy.

Dodatkowo w ramach programu „Akademia Budimex” przedstawiciele Budimeksu spotykają się ze studentami uczelni technicznych przekazując przyszłym inżynierom swoją wiedzę i doświadczenie. Umożliwiamy też odbycie płatnych praktyk w Budimeksie przez cały rok, a studentom zainteresowanym rozwojem w budownictwie kolejowym – roczne stypendium.

Akademia Budimex po raz 10-ty

Budimex, jako największy polski generalny wykonawca budowlany, zainaugurował w marcu 2019 roku kolejny program praktyk studenckich. Czego studenci marzący o karierze budowlanej mogą spodziewać się w jubileuszowej dziesiątej edycji? Wynagrodzenia za praktyki, opieki medycznej, zdobycia cennego doświadczenia w budownictwie, z liderem polskiego rynku budowlanego. Budimex od 10 lat wspiera rozwój młodych w branży, organizując dla nich m.in. płatne praktyki zawodowe w ramach projektu Akademia Budimex. W tym czasie staże odbyło ponad 3 tysiące studentów i absolwentów polskich uczelni.

Tytuł Best Quality Employer

Tytuł Best Quality Employer przyznało Budimeksowi Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej. Gala wręczenia nagród odbyła 18 stycznia 2019 roku. Inicjatywa CBCK ma na celu wyłonienie oraz promocję przedsiębiorstw, które wyróżniają się rzetelnością pod względem polityki zatrudnienia, rozwiązań pracowniczych i zarządzania zasobami ludzkimi. To firmy godne zaufania, dbające o rozwój pracowników oraz zapewniają stabilność zatrudnienia i przyjazną atmosferę w pracy.

Budimex w pierwszej trójce najbardziej pożądanych pracodawców

Budimex znalazł się kolejny raz w pierwszej trójce najbardziej pożądanych pracodawców w kategorii inżynieria wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych. Tak wynika z corocznego ogólnopolskiego badania Most Attractive Employers Poland 2019.

W badaniu wzięło udział ponad 17 tysięcy studentów z 71 polskich uczelni wyższych, studiujących na 112 kierunkach, w tym biznesowych, inżynieryjnych, informatycznych, medycznych, nauk ścisłych, humanistycznych i prawniczych. Budimex zajął trzecie miejsce w kategorii „Inżynieria”, plasując się tuż za Google i Microsoft.

– Absolwenci studiów politechnicznych i ekonomicznych są dla nas ważną grupą aktualnych i potencjalnych pracowników. Wielu obecnych Kierowników Kontraktów i Budów zaczynało pracę z nami zaraz po studiach. Gwarantujemy jako pracodawca możliwość awansu, samorealizacji i rozwoju zawodowego. Damy o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo naszej kadry – powiedział Cezary Mączka, członek zarządu, Dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Budimeksie. Na uwagę zasługuje fakt, że polska firma budowlana jest w czołówce wśród topowych światowych marek i wysoko przed innymi firmami budowlanymi – mówił Cezary Mączka.