Wdrażając w życie Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, Grupa Budimex przyjęła Politykę antykorupcyjną zawierającą:
- obowiązanie do przeciwdziałania zjawisku korupcji,
- uregulowanie kontroli wewnętrznej w obszarze antykorupcji – w tym ustanowienie systemu zgłaszania naruszeń,
- zobowiązanie do prowadzenia szkoleń z zakresu antykorupcji mających na celu zapobieganie i wykrywanie potencjalnych zdarzeń korupcyjnych, zasad postępowania z naruszeniami oraz usuwania ich skutków.
Polityka antykorupcyjna wyposaża pracowników Grupy Budimex w jasno określone zasady postępowania mające na celu uniknięcie zdarzeń o charakterze korupcyjnym. Osią dla działań prowadzonych w tym obszarze przez Grupę Budimex jest przyjęta zasada zera tolerancji dla korupcji.
W związku z analizami ryzyka prowadzonymi w Grupie Budimex zidentyfikowano następujące obszary potencjalnie narażone na występowanie zjawisk korupcyjnych:
- pozyskania i zawierania umów podwykonawczych,
- relacji z inwestorami,
- relacji z organami budowlanymi.
Identyfikacja ryzyk w zakresie korupcji dokonywana jest w ramach bieżącego procesu identyfikacji ryzyka opisanego w podrozdziale dotyczącym identyfikacji ryzyk w ramach procesów należytej staranności. W roku, za który składane jest niniejsze sprawozdanie niefinansowe (rozpoczęty 1.01.2022, zakończony 31.12.2022), za pomocą wewnętrznych kanałów komunikacji Compliance nie zgłoszono przypadków zdarzeń korupcyjnych.
Istotne wydarzenia pomiędzy zakończonym okresem sprawozdawczym a datą publikacji niniejszego raportu
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Raporcie bieżącym nr 6/2023 z 2 lutego 2023 r. Zarząd Budimex SA poinformował, że – zgodnie z informacjami uzyskanymi z FBSerwis SA – Prezesowi Zarządu FBSerwis SA postawione zostały zarzuty w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Na obecnym etapie tego postępowania zgodnie z uzyskanymi informacjami ww. osoba pozostaje zatrzymana, czynności procesowe są w toku i brak jest decyzji w przedmiocie ewentualnego tymczasowego aresztowania. Wyżej wymieniony członek Zarządu FBSerwis SA pełni jednocześnie funkcję członka Zarządu Budimex SA. Przekazane Budimeksowi informacje wskazują, że sprawa, w związku z którą toczy się postępowanie, nie ma związku ani nie dotyczy działalności operacyjnej Budimex SA.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Raporcie bieżącym nr 8/2023 z 3 lutego 2023 r. Zarząd Budimex SA w nawiązaniu do raportu nr 6/2023 z 2 lutego 2023 r. poinformował, że – zgodnie z informacjami uzyskanymi z FBSerwis SA – w stosunku do Prezesa Zarządu FBSerwis SA zostało wydane postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Raporcie bieżącym nr 9/2023 z 6 lutego 2023 r. Zarząd Budimex SA w nawiązaniu do raportu nr 6/2023 z 2 lutego 2023 r. oraz nr 8/2023 z 3 lutego 2023 r. poinformował, że Rada Nadzorcza FBSerwis SA podjęła decyzję o zawieszeniu w czynnościach na okres 2 miesięcy Prezesa Zarządu FBSerwis SA. Taka sama decyzja podjęta została przez Radę Nadzorczą Budimex SA.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Raporcie bieżącym nr 15/2023 z 20 marca 2023 r. Zarząd Budimex SA poinformował, że zgodnie z uzyskanymi informacjami uchylony został wobec Prezesa Zarządu FBSerwis SA środek zapobiegawczy wymieniony w raporcie nr 8/2023 z dnia 3 lutego 2023 r.
Tematyka korupcji poruszana jest podczas szkoleń organizowanych dla nowo zatrudnionych pracowników „Witaj w Grupie”. Podczas szkolenia omawiane są zagadnienia związane z korupcją oraz wewnętrzne regulacje mające na celu jej przeciwdziałanie i realizację przyjętej w spółce zasady zera tolerancji dla korupcji.
W listopadzie 2022 roku zorganizowane zostało szkolenie dla członków Zarządu pt. „Wybrane elementy zarządzania bezpieczeństwem w Budimex SA”, którego przedmiotem były m.in. zagadnienia:
- nadużyć pracowniczych w procesie inwestycyjnym,
- nieuczciwej konkurencji w branży budowlanej,
- korupcji,
- wręczania i przyjmowania prezentów oraz dotyczące sponsoringu,
- dobrych praktyk antykorupcyjnych, zwłaszcza podczas procesu pozyskiwania zamówień publicznych,
- ryzyka odpowiedzialności podmiotu zbiorowego.
Szkolenie to zapoczątkowało cykl zajęć, które będą kontynuowane w 2023 roku dla poszczególnych grup pracowników.