Jednocześnie Prezes Zarządu Budimex SA zobowiązał się w tym dokumencie do ustalenia celów i zadań wynikających z Polityki oraz uczynienia z nich kryterium oceny codziennej pracy. Podejście do zarządzania CSR ujęte w Polityce bazuje na normie PN-ISO 26000:2012. Zakres Polityki obejmuje obszary, które zostały wskazane jako kluczowe przez Komitet CSR i stanowią podstawę strategii CSR oraz raportowania pozafinansowego. W skład Komitetu CSR wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele Zarządu, a przewodniczy mu Prezes Zarządu. Komitet CSR odpowiada za kompleksowe podejście do zarządzania społeczną odpowiedzialnością i w razie potrzeby zwraca uwagę na możliwe do wystąpienia ryzyka, problemy z punktu widzenia społecznej oraz środowiskowej odpowiedzialności. Rekomenduje kierunki podejmowanych decyzji, które są zgodne z Polityką Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Komitet spotyka się cyklicznie, przynajmniej cztery razy w roku - opiniuje, zatwierdza i rozlicza działania CSR. Obecnie obowiązująca Strategia CSR na lata 2016-2020 została zarekomendowana przez Komitet, a następnie zaakceptowana przez Zarząd.
Grupa Budimex i należące do niej spółki działają w oparciu o międzynarodowe standardy zarządzania. Na Zintegrowany System Zarządzania składają się następujące wdrożone normy i certyfikaty:
- PN-ISO 26000: 2012 – system zarządzania społeczną i środowiskową odpowiedzialnością w firmie;
- ISO 9001:2015 – system zarządzania jakością;
- ISO 14001:2015 – system zarządzania środowiskowego;
- PN-N-18001:2004 i OHSAS 18000:2007 – system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy;
- ISO/IEC 27007:2013 – system zarządzania bezpieczeństwem informacji;
- AQAP 2011:2009 – system zarządzania jakością;
- ISO 50001 – system zarządzania energią;
- ISO 10001 – system zarządzania kodeksami postępowania związanych z zadowoleniem klientów;
- ISO 20000-1 system zarządzania jakością usług informatycznych;
- Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej (NCAGE2) – przyznawany podmiotom, których działalność związana jest z asortymentem wyrobów obronnych lub świadczeniem usług na rzecz obronności.
Wdrożenie i funkcjonowanie powyższych certyfikatów zostało potwierdzone przez akredytowane jednostki certyfikujące, które również nadzorują ich przestrzeganie w Grupie.
Realizacja Polityki ZSZ, podobnie jak pozostałe polityki, procedury i procesy, poddawane są regularnym audytom zewnętrznym pod kątem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym, dzięki czemu możliwe jest stałe monitorowanie ich efektywności. Przeprowadzane są również coroczne audyty wewnętrzne, które wykonują tzw. wewnętrzni audytorzy – pracownicy Grupy Budimex, z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem. Każdorazowo audyty wewnętrzne są dodatkowo potwierdzone audytem zewnętrznym. W 2018 roku wobec żadnej ze spółek Grupy Budimex nie zostały nałożone sankcje pozafinansowe z tytułu niezgodności z prawem i regulacjami. W raportowanym okresie zrealizowano następujące audyty wewnętrzne i zewnętrzne:
- Audyty wewnętrzne Zintegrowanego Systemu Zarządzania –11;
- Audyty zewnętrzne Zintegrowanego Systemu Zarządzania – 1;
- Audyty wewnętrzne Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) – 24;
- Audyty zewnętrzne Zakładowej Kontroli Produkcji – 12.
„Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania” nie została formalnie przyjęta na poziomie Grupy, a jedynie w spółce dominującej - Budimex SA. Jednak stosowana jest w spółkach zależnych i monitorowana przez Budimex SA w ramach nadzoru właścicielskiego.