NALEŻYTA STARANNOŚĆ W INWESTYCJACH GRUPY BUDIMEX
Grupa Budimex realizuje prace usługowe na podstawie dokumentacji projektowej, której ramy wyznacza inwestor. W większości realizowanych inwestycji za przygotowanie projektu, w tym konsultacje społeczne i ustalenie poziomu oddziaływania na środowisko, odpowiada inwestor.
Spółki z Grupy Budimex, występując jako generalny wykonawca, nie mają bezpośredniego wpływu na wyżej wymienione kwestie, z wyjątkiem sytuacji, gdzie będąc projektantem w ramach danego kontraktu, uczestniczą w przygotowaniu inwestycji pod względem środowiskowym i społecznym. Pomimo to Grupa Budimex dąży do ograniczenia swojego wpływu na środowisko poprzez działania, takie jak:
- zabezpieczanie drzew i krzewów przed uszkodzeniami mechanicznymi związanymi z użyciem ciężkiego sprzętu,
- ogradzanie/ochrona siedlisk zwierząt i roślin,
- tworzenie przejść dla zwierząt, które są zgodne z ich szlakami migracyjnymi,
- zachowanie stref ochronnych (ekotony) w lasach,
- przenoszenie roślin z terenów objętych budową w nowe miejsca o tych samych lub podobnych warunkach siedliskowych i glebowych (tzw. metaplantacja),
- zabezpieczenie zbiorników wodnych przed potencjalnym zanieczyszczeniem substancjami chemicznymi,
- stawianie ekranów dźwiękoszczelnych na czas realizacji prac budowlanych,
- umieszczanie na placach budów tablic informujących o miejscach magazynowania odpadów budowlanych, mycia pomp po betonowaniu czy obszarach wymagających zachowania szczególnej ostrożności ze względu na występowanie gatunków chronionych lub strefy ochrony drzew; obecność stosownych oznaczeń jest weryfikowana podczas audytów Systemu Oceny Budów,
- posiadanie tzw. apteczki ekologicznej, czyli zestawu do szybkiego ograniczenia i neutralizacji wycieków substancji niebezpiecznych dla środowiska, takich jak oleje czy substancje ropopochodne,
- monitorowanie obszarów oddziaływania i siedlisk na danym terenie, wprowadzenie nadzoru przyrodniczego i obserwacji przyrodniczej, jeśli są wymagane,
- przywracanie terenu prowadzonych prac do stanu możliwie najbliższego temu sprzed budowy, np. w miejsce drzew, których wycinki nie udało się uniknąć, sadzone są nowe, prowadzona jest rekultywacja terenu.
Specjaliści Działu Ochrony Środowiska wspierają działania prośrodowiskowe prowadzone przez Grupę, na bieżąco monitorując realizację inwestycji, analizując wnioski, wydając zalecenia i rekomendacje.
Analiza kolizji
Część kontraktów realizowanych w 2022 roku prowadzona była na obszarach terenów chronionych, w tym jeden pod terenem chronionym – zgodnie z definicją z ustawy o ochronie przyrody terenu objętego jedną z form ochrony przyrody teren chroniony to teren objęty jedną z form ochrony przyrody (park narodowy, rezerwat przyrody, park krajobrazowy, obszar chronionego krajobrazu, obszar NATURA 2000, pomnik przyrody, stanowisko dokumentacyjne, użytek ekologiczny, zespół przyrodniczo-krajobrazowy, ochrona gatunkowa roślin, ochrona gatunkowa zwierząt, ochrona gatunkowa grzybów).
Większość z nich stanowią inwestycje liniowe związane z budową infrastruktury drogowej i kolejowej, gdzie nie jest możliwe uniknięcie kolizji z terenem chronionym. Niewielka część inwestycji to inwestycje punktowe związane z infrastrukturą miejską lub wojskową. W przypadku wystąpienia kolizji najczęściej dotyczą one obszarów: NATURA 2000, chronionego krajobrazu oraz objętych ochroną gatunkową zwierząt (z uwagi na rozmiar tych terenów). Kolizje związane są także z obszarami objętymi ochroną gatunkową roślin i parków krajobrazowych. Pojedyncze kolizje występują na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, pomników przyrody i użytków ekologicznych, a także terenów objętych ochroną gatunkową grzybów (wiążą się one głównie z realizacją inwestycji o znaczeniu strategicznym).
Ingerencja dotyczy przede wszystkim ekosystemów lądowych, w mniejszym stopniu ekosystemów słodkowodnych oraz w jednym przypadku morskiego.
Działalność na terenach ochrony gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów w 2022 roku nie była prowadzona.
Działalność na terenach ochrony gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów w 2022 roku nie była prowadzona.