Surowce i odpady / Odpady

ZMIANY KLIMATU I ŚRODOWISKO NATURALNE

Surowce i odpady

[GRI 301-1] [GRI 306-1] [GRI 306-3] [GRI 306-4] [GRI 306-5]

ODPADY

W niniejszym punkcie przedstawiono odpady w zestawieniu zgodnym ze wskaźnikiem GRI 306. Dane zestawiono w tabeli 17.

Tabela 17. Wytworzone odpady w ujęciu rok do roku.

W 2022 roku odnotowano wzrost ilości odpadów niebezpiecznych o 18,7% na poziomie skonsolidowanym. Powstałe różnice w ilości wytworzonych odpadów w latach 2021 i 2022 wynikają z rodzaju prowadzonych w tym czasie prac i generowanych w ich skutek odpadów (zwłaszcza podkładów kolejowych).

Odpady powstające podczas budowy pochodzą głównie z prac rozbiórkowych i remontów, a ich łączna ilość jest uzależniona od liczby kontraktów oraz stopnia ich zaawansowania. Gospodarowanie odpadami na budowach reguluje „Plan gospodarowania odpadami” zawarty w Planie BIOZ. Zestawienie odpadów wytworzonych przez Budimex SA przedstawia tabela 18 „Zestawienie informacji o odpadach Budimex SA”. 

Jeśli w toku prac powstają odpady niebezpieczne, wykonawca jest zobowiązany do bezpiecznego dla zdrowia i środowiska naturalnego ich magazynowania oraz gospodarowania tymi odpadami, a także reagowania na sytuacje awaryjne. Prawidłowe zarządzanie odpadami na budowach nadzorowane jest przez kierowników budów przy wsparciu Działu Ochrony Środowiska Budimex SA.

Na każdym etapie budowy wytwarzane są odpady charakterystyczne dla rodzaju prowadzonych prac. Gruz ceglany i betonowy powstaje głównie na etapie rozbiórki obiektów w miejscu, w którym zbudowana zostanie nowa inwestycja, a odpady destruktu asfaltowego i tłucznia torowego – po rozbiórce drogi i torowisk. Najczęściej wytwarzanymi odpadami są: odpady gleby i ziemi oraz gruzu, kamieni, a także odpady z remontów i demontażu obiektów budowlanych czy infrastruktury drogowej. Wiele z nich można ponownie wykorzystać na kolejnych etapach prac. Usunięta gleba jest pełnowartościowym surowcem do zastosowania w pracach wykończeniowych. Krzewy i konary z wycinki (jeśli nie da się jej uniknąć) mogą z kolei służyć jako materiał ogrodniczy.

Odpady wytwarzane na budowach coraz częściej są wykorzystywane gospodarczo (np. beton z rozbiórki, który może pełnić funkcję kruszywa, usuwana masa bitumiczna – destrukt asfaltowy zastosowany w procesach budowlanych, w ramach przebudowy lub remontu dróg, w tym utwardzania placów i poboczy lub infrastruktury lotniskowej). W trakcie prac budowlanych i rozbiórkowych wysegregowywane są m.in.: metale, drewno, szkło, gruz, gleba i ziemia czy tłuczeń.

Tabela 18. Zestawienie informacji o odpadach Budimex SA. [GRI 306-4]

Budimex SA przykłada dużą wagę do ponownego przetworzenia i wykorzystania materiałów i odpadów. Odpady inne niż niebezpieczne przetwarzane przez spółkę tracą status odpadów i jako materiał po odzysku, w tym recyklingu, zawracane są do procesu w obiegu zamkniętym, poprzez ponowne wbudowanie w trakcie prowadzenia prac budowlanych, po wcześniejszym zbadaniu ich przydatności. W 2022 roku ponownie do obiegu na terenie inwestycji prowadzonych przez spółkę zawrócono 45,3% wytworzonych odpadów innych niż niebezpieczne. Dodatkowo 28,3% wytworzonych odpadów innych niż niebezpieczne zostało przekazanych do odzysku poza Budimex SA.

Odpady wytwarzane przez spółkę Mostostal Kraków SA zostały ujęte w tabeli 20 „Zestawienie informacji o odpadach – Grupa Kapitałowa Budimex”.

Procesy przetwarzania odpadów prowadzone są w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) oraz na składowiskach odpadów.
Przetwarzanie odpadów w instalacjach MBP prowadzone jest w procesach mechanicznych i biologicznych. W części mechanicznej instalacji odbywa się ono na linii sortowniczej umożliwiającej wyodrębnienie odpadów nadających się do odzysku i recyklingu oraz frakcji nadsitowej (która następnie przekazywana jest do uprawnionych odbiorców) i podsitowej (przetwarzanej w części biologicznej instalacji w procesie stabilizacji tlenowej, prowadzonej w bioreaktorach oraz na placu dojrzewania). Wytworzone w tych procesach odpady, w zależności od rodzaju i właściwości, przekazywane są do odzysku lub unieszkodliwienia.
Grupa FBSerwis eksploatuje dwa składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne oraz jedno składowisko odpadów niebezpiecznych zawierających azbest. Odpady po przyjęciu na składowisko są unieszkodliwiane poprzez umieszczenie ich na kwaterze składowiska. Niektóre odpady wykorzystywane są na składowiskach odpadów w celu wytworzenia warstw izolacyjnych i rekultywacyjnych, tworzenia skarp składowiska czy utwardzenia dróg dojazdowych. Podsumowanie przetwarzanych odpadów zostało przedstawione w tabeli 19 „Zestawienie informacji o odpadach przetwarzanych w Grupie FBSerwis”.

Tabela 19. Zestawienie informacji o odpadach przetwarzanych w Grupie FB Serwis. [GRI 306-4]

Zestawienie informacji o odpadach dla Grupy Budimex znajduje się w tabeli 20 „Zestawienie informacji o odpadach – Grupa Kapitałowa Budimex”.

Tabela 20. Zestawienie informacji o odpadach – Grupa Kapitałowa Budimex. [GRI 306-4]

en_USEnglish