5. Społeczna odpowiedzialność w biznesie, 5.8. Podsumowanie realizacji celów z obszaru społecznego (S) w 2023 r.

5.8. Podsumowanie realizacji celów z obszaru społecznego (S) w 2023 r.

Przejawem odpowiedzialności za rzeczywisty i potencjalny wpływ Grupy Budimex na otoczenie są jej działania podejmowane w obszarze społecznym. Wynikają one z misji firmy, jej wartości korporacyjnych, a także zobowiązań określonych w Strategii ESG na lata 2023-2026. Dzięki nim Grupa wnosi wkład w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ dotyczące zdrowia i jakości życia (cel 3), edukacji (cel 4) i równości płci (cel 5).

W 2023 r., w ramach dalszego polepszania warunków zatrudnienia oraz komfortu pracowników, zrealizowana została kolejna edycja cyklicznego badania zaangażowania, dzięki któremu określono obszary wymagające poprawy lub doskonalenia.

Dla zwiększenia dobrostanu członków zespołu firmy zapewniono im możliwość udziału w webinarach na temat profilaktyki zdrowotnej, a także wsparcie psychologiczne w postaci telefonicznego dyżuru specjalisty.

Podkreślając znaczenie zasad bezpieczeństwa, stanowiących priorytet dla branży budowlanej, kontynuowano monitorowanie zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych oraz wymianę wiedzy – zarówno wśród pracowników, jak i z partnerami oraz podwykonawcami. Zgodnie z zamierzeniem strategicznym na ponad 90% kontraktów (94%) realizowanych przez firmę zorganizowany został Tydzień Bezpieczeństwa. Przeprowadzono również 576 wizyt bezpieczeństwa na kontraktach.

Postrzegając nieustanny rozwój jako zobowiązanie wobec członków zespołu oraz klientów, w firmie kontynuowano szereg programów szkoleniowych (Akademia Młodego Inżyniera, Akademia Kierownika Kontraktu, Super Lider czy Schody Menedżerskie). Łącznie na szkolenia i inne działania rozwojowe przeznaczono ponad 8,5 mln zł, przekraczając tym samym założenia strategiczne na rok 2023.

W 2023 r. w Budimex SA kontynuowano działania na rzecz promowania różnorodności w organizacji. Przeprowadzono 3 kampanie informacyjne dotyczące różnic międzypłciowych, międzykulturowych, międzypokoleniowych, a także współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. W firmie zatrudnionych zostało 40 praktykantów z Ukrainy, a 14 pracowników Budimex SA, korzystając z programu Global Mobility, wyjechało na kontrakty zagraniczne realizowane przez Ferrovial w Wielkiej Brytanii i Australii. Przygotowując organizację do rozwoju na rynkach ościennych, w Budimex SA wprowadzono dodatki do wynagrodzeń osób obsługujących inwestycje zagraniczne.



Wiedza na temat zmian społecznych oraz chęć wychodzenia naprzeciw przyszłym wyzwaniom dla branży budowlanej stanowiły motor działań Grupy Budimex skierowanych do młodych pokoleń. Założony cel strategiczny, jakim było dotarcie każdego roku z programami edukacyjnymi do co najmniej 5000 uczniów i studentów, zrealizowano organizując m.in. 142 wydarzenia i 27 wykładów w technikach i na uczelniach wyższych.

Ponadto, w ramach zaangażowania społecznego, w 2023 r. Budimex SA przeprowadził kolejne edycje flagowych programów firmy skoncentrowanych na działaniach na rzecz lokalnych społeczności, wyrównywaniu szans oraz edukacji najmłodszych pokoleń. Firma m.in. otworzyła w Ełku 42. Strefę Rodzica oraz zainicjowała 3. edycję projektu Dom z Serca, w ramach której wraz z Polskim Funduszem Rozwoju odbudowuje w Wołominie dom dla pani Teresy. W 2023 r. tematyka akcji Hello ICE, mającej na celu promowanie wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych wiedzy o zasadach poruszania się w ruchu drogowym, została rozszerzona o naukę bezpiecznej jazdy na rolkach, hulajnodze czy rowerze elektrycznym.