2.2. Systemy zarządzania, O grupie Budimex
2.2. Systemy zarządzania
W spółkach Grupy Budimex funkcjonują Zintegrowane Systemy Zarządzania (ZSZ). Każdy z nich obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne oraz funkcje podmiotu i charakteryzuje się:
- jednoznacznym podziałem odpowiedzialności i uprawnień związanych z zajmowanymi stanowiskami służbowymi,
- włączeniem wszystkich pracowników w osiąganie celów ZSZ,
- prowadzeniem wszelkich działań zgodnie z Księgą Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz stosownymi procedurami i instrukcjami,
- dokumentowaniem wszystkich wymaganych czynności,
- cykliczną ewaluacją i ciągłym doskonaleniem.
Ramy dla polityk regulujących funkcjonowanie ZSZ w spółkach stanowi Polityka Grupy Budimex. Część dokumentów ZSZ jest zarządzana centralnie i obowiązują one w niezmienionej formie i treści we wszystkich spółkach Grupy. Wspólny system pozwala na pogłębienie integracji oraz usystematyzowanie działań wszystkich podmiotów w celu zapewnienia stabilnego rozwoju oraz osiągania coraz wyższego poziomu organizacji.
Wspomniana polityka jest omawiana z pracownikami spółek w czasie szkoleń. Podlega ona regularnym przeglądom, których wyniki są podstawą działań korygujących i zapobiegawczych oraz innych czynności mających na celu ciągłe doskonalenie systemów.
BUDIMEX SA
Przy organizacji i realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych Budimex SA stosuje Zintegrowany System Zarządzania obejmujący:
- system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001,
- system zarządzania środowiskowego zgodny z ISO 14001,
- system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z ISO 45001,
- system zarządzania energią zgodny z ISO 50001,
- system zarządzania jakością spawania zgodny z ISO 3834-2,
- system zapewniania jakości oparty na wymaganiach natowskiego standardu AQAP 2110,
- system bezpieczeństwa informacji zgodny z ISO/IEC 27001,
- system zarządzania jakością usług IT zgodny z ISO/IEC 20000-1.
Zintegrowany System Zarządzania jest koordynowany wspólnie z systemami stowarzyszonymi, obejmującymi:
- nadzór nad spełnianiem odpowiednich wymagań organizacyjno-technicznych w celu utrzymania uprawnień przyznanych przez Urząd Dozoru Technicznego, a dotyczących wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz materiałów i elementów stosowanych do ich wytwarzania,
- Zakładową Kontrolę Produkcji (ZKP), czyli wynikającą z przepisów prawa stałą wewnętrzną kontrolę, służącą zapewnieniu powtarzalności produkcji i dostarczającą dowodów na zgodność ze specyfikacjami technicznymi przyjętymi dla poszczególnych wyrobów budowlanych używanych w krajach UE. W Budimex SA ZKP obejmuje w szczególności produkcję mieszanek mineralno-asfaltowych i kruszyw stosowanych w budownictwie drogowym oraz projekty z obszaru budownictwa kolejowego.
Nadzór nad funkcjonowaniem ZSZ oraz systemów stowarzyszonych w Budimex SA sprawuje Biuro Systemów Korporacyjnych oraz pełnomocnik Zarządu ds. systemów zarządzania. Audyty wewnętrzne w tym obszarze realizowane są przez Dział Audytu Systemów Zarządzania – jednostkę Biura Audytu Wewnętrznego.
Rysunek: Schemat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania
* Do lutego 2024 r. pod nazwą Biuro Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska.
Rysunek: Zdefiniowane procesy w ZSZ
MOSTOSTAL KRAKÓW SA
W Mostostal Kraków SA na Zintegrowany System Zarządzania składają się:
- system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001,
- system zarządzania środowiskowego zgodny z ISO 14001,
- system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z ISO 45001.
Nadzór nad nimi sprawuje pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania.
Zakres opisanego wyżej ZSZ obejmuje organizację i zarządzanie kompleksową realizacją inwestycji, wykonawstwo konstrukcji, dostawę i montaż obiektów budownictwa ogólnego, przemysłowego i komunikacyjnego oraz realizację rurociągów przemysłowych. Zakres ZSZ dotyczy kontraktów budowlanych prowadzonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.
W skład systemów stowarzyszonych, spójnych z ZSZ i wykorzystujących część jego procedur oraz instrukcji, wchodzą:
- system Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) – oparty na wymaganiach normy zharmonizowanej PN-EN 1090-1, która wchodzi w skład grupy norm europejskich dotyczących projektowania i wytwarzania elementów konstrukcji nośnych ze stali lub aluminium,
- system zarządzania jakością w spawalnictwie – oparty na wymaganiach normy ISO 3834-2,
- system jakości dotyczący kompetencji laboratorium zakładowego – oparty na wymaganiach normy ISO/IEC 17025.
GRUPA FBSERWIS
System zarządzania środowiskowego w Grupie FBSerwis opiera się na politykach mających ugruntowanie w wymogach Decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/1147 z dnia 10 sierpnia 2018 r., ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów. Konkluzje BAT wdrożone zostały w spółkach FBSerwis Dolny Śląsk, FBSerwis Karpatia, FBSerwis Kamieńsk oraz FBSerwis Wrocław w oparciu o procedury operacyjne.
W spółce FBSerwis Wrocław wdrożono Zintegrowany System Zarządzania zgodny z normami ISO 9001 oraz ISO 14001. Jego zakres obejmuje odbiór, zbieranie i transport odpadów stałych (komunalnych i przemysłowych), odbiór i transport nieczystości ciekłych, mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych, obrót surowcami wtórnymi, sprzątanie terenów zewnętrznych i wewnętrznych oraz letnie i zimowe utrzymanie dróg i chodników.
Certyfikaty systemów zarządzania
Gwarancją skuteczności wdrożonych systemów zarządzania jest stały nadzór zewnętrznych, niezależnych jednostek certyfikujących. W 2023 r. systemy omówione powyżej przeszły adekwatne audyty nadzoru zewnętrznego, które zakończyły się utrzymaniem certyfikatów zgodności z odpowiednimi normami ISO.