6. Ład korporacyjny, 6.1. Polityki i odpowiedzialność, 6.1.1. Zarządzanie zrównoważonym rozwojem
6.1.1. Zarządzanie zrównoważonym rozwojem
[GRI 2-12] [GRI 2-13] [GRI 2-14] [GRI 2-16] [GRI 2-17] [GRI 2-18] [GRI 2-29]
W Budimex SA kompleksowy nadzór nad realizacją działań w zakresie ESG, a więc w sferze odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i związanej z ładem zarządczym, pełni Biuro ESG, Jakości i Ochrony Środowiska [1].
W jego ramach funkcjonuje komórka organizacyjna kierownika ds. ESG, w której zakres odpowiedzialności wchodzą:
- uzgodnienie i dostosowanie strategii ESG do standardów rynkowych,
- skuteczna komunikacja z interesariuszami wewnętrznymi w celu uzgodnienia strategii ESG,
- koordynacja raportowania wskaźników ESG,
- współpraca przy projektach IT wspierających raportowanie wskaźników ESG,
- monitorowanie postępów w realizacji celów wynikających ze strategii ESG,
- opracowywanie sprawozdań na temat informacji niefinansowych i raportów zintegrowanych.
Ponadto koordynacja i nadzór nad działaniami w poszczególnych obszarach ESG zostały przydzielone do następujących jednostek:
- obszar E (odpowiedzialność wobec środowiska) – Biuro ESG, Jakości i Ochrony Środowiska [2],
- obszar S (odpowiedzialność społeczna) – Pion Zarządzania Zasobami Ludzkimi,
- obszar G (odpowiedzialny ład zarządczy) – Pion Prawno-Organizacyjny.
Zarząd ocenia działania na rzecz realizacji strategii ESG/zrównoważonego rozwoju firmy, a jego członkowie wspierają osiąganie zapisanych w niej celów pozostających w obszarach ich odpowiedzialności biznesowej poprzez delegowanie zasobów finansowych i kadrowych oraz współtworzenie rozwiązań. Ocena odbywa się na posiedzeniach Zarządu na podstawie informacji na temat stanu realizacji poszczególnych celów, przekazywanych przez kierownika ds. ESG. Zgodnie z założeniami strategii raportowanie w tym zakresie do Rady Nadzorczej rozpocznie się w 2024 r. Na podstawie przeglądu poziomu wskaźników zapisanych w dokumencie Rada Nadzorcza będzie oceniać efektywność nadzoru poszczególnych jednostek nad zarządzaniem wpływem organizacji na zagadnienia zrównoważonego rozwoju.
Rada Nadzorcza oraz Zarząd Budimex SA pełnią nadzór strategiczny i jakościowy w odniesieniu do funkcjonujących w Grupie Budimex procesów z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz monitorują ich efektywność. Ponadto Zarząd i Rada Nadzorcza stanowią ostateczną instancję w ramach działających w Grupie mechanizmów sygnalizowania i rozpatrywania nieprawidłowości.
Zarząd jest informowany w regularnej komunikacji o wynikach prowadzenia procesów w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym o kluczowych ryzykach (również ze sfery ESG) oraz przypadkach niezgodności z przepisami i wewnętrznymi regulacjami. W 2023 r. nie zgłoszono Zarządowi naruszeń o charakterze krytycznym.
Zarząd angażuje się i rekomenduje usprawnienia w procesach i działaniach organizacji w sferze ESG po przekazaniu mu istotnych informacji na ten temat. Ponadto podejmuje on kluczowe decyzje wpływające na strategiczne kierunki rozwoju Grupy Budimex, uwzględniając przy tym zasady zrównoważonego rozwoju. Do obowiązków Zarządu należy również zatwierdzanie planów strategicznych w tym obszarze, a także zatwierdzenie raportów zintegrowanych zawierających kompleksowe informacje z zakresu ESG.
W 2023 r. przedmiotem dyskusji oraz zatwierdzenia przez Zarząd były założenia Strategii ESG na lata 2023–2026, które były konsultowane z Radą Nadzorczą. W dniu 30 czerwca 2023 r. Zarząd zatwierdził strategię, szerzej opisaną w rozdziale 3.3.
W 2023 r. członkowie Zarządu Budimex SA angażowali się w dialog z interesariuszami wewnętrznymi w kluczowych kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz z wybranymi przedstawicielami interesariuszy zewnętrznych, w szczególności w ramach organizacji i spotkań branżowych.
Członkowie Zarządu sukcesywnie poszerzają wiedzę i umiejętności w sferze zrównoważonego rozwoju/ESG. Z ich kompetencjami i doświadczeniem można się zapoznać na stronie: https://www.budimex.pl/pl/o-budimex/wladze.
Proces zarządzania zrównoważonym rozwojem Grupy Budimex wesprą wyniki przeprowadzonej w 2023 r. analizy ryzyk i szans ESG, szerzej opisane w rozdziale 6.2.
[1] Do lutego 2024 r. pod nazwą Biuro Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska.
[2] Do lutego 2024 r. pod nazwą Biuro Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska.