2.10. Działalność badawczo-rozwojowa, O grupie Budimex

2.10. Działalność badawczo-rozwojowa

[GRI 3-3] [Wskaźnik własny 1]

Budimex SA jako nowoczesne przedsiębiorstwo uczestniczy w rozwoju technologii. Umożliwiają one optymalizację kosztową prac wykonawczych oraz ograniczanie ich wpływu na środowisko naturalne, jak również bardziej zrównoważone funkcjonowanie gotowych obiektów.

Jednym z podstawowych obszarów naszego zainteresowania jest recykling materiałów budowlanych, który zmniejsza zapotrzebowanie branży na surowce naturalne. Koncentrujemy się na ponownym wykorzystaniu materiałów powstających z frezowania nawierzchni z mieszanek mineralno-asfaltowych oraz betonu cementowego.

Recyklobeton

Recyklobeton to projekt opierający się na idei przetwarzania przekruszu betonowego bezpośrednio ‎na placu budowy, w celu lokalnego wykorzystania tego surowca w systemie ‎zamkniętym.‎ W ramach projektu w 2023 r. przeprowadzono serię testów mieszanek betonowych, ‎wykorzystujących zarówno przekrusz, jak i świeżą mieszankę, eksperymentując z ‎różnymi proporcjami i metodami dodawania oraz mieszania komponentów. Praca nad recyklingiem materiałów budowlanych jest dla Budimex kluczowym obszarem zainteresowania wynikającym z założeń strategii ESG. Artykuł branżowy poświęcony temu zagadnieniu można znaleźć pod adresem: https://inzynierbudownictwa.pl/transformacja-budownictwa-do-obiegu-zamknietego-zastosowanie-materialow-z-recyklingu/.

Mieszanki mineralno-asfaltowe z granulatem asfaltowym

Budimex od lat z sukcesem rozwija gospodarkę materiałową i produkcyjną opartą na obiegu zamkniętym poprzez zastosowanie granulatu asfaltowego do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych. W ramach tych działań wykorzystywane są najnowsze technologie przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu i ponownemu wprowadzaniu do obrotu materiałów wtórnych. Kontrolę nad procesem sprawują pracownicy laboratoriów Budimex i pracownicy Dyrekcji Usług Sprzętowo-Produkcyjnych [1].




Asfaltowe nawierzchnie samonaprawialne

Projekt SeHePa (Self-Healing Pavement), dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowany przez Budimex SA we współpracy z Politechniką Warszawską, polega na opracowaniu i testowaniu w realnych warunkach mieszanek mineralno-asfaltowych z dodatkiem specjalnych mikrokapsułek. Kluczową cechą takich mieszanek są właściwości samonaprawiające. Pozwalają one zwiększyć żywotność nawierzchni dróg, co przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i redukuje negatywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie częstotliwości interwencji konserwacyjnych i naprawczych oraz ograniczenie zużycia surowców.


[1] Do 1 lutego 2024 r. pod nazwą Oddział Usług Sprzętowych.