5. Społeczna odpowiedzialność w biznesie, 5.8.2. Wkład w lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny

5.8.2. Wkład w lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny

Wkład Grupy Budimex w zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny w skali lokalnej, regionalnej i całej Polski wynika przede wszystkim z pełnienia przez spółki następujących ról:

  • usługodawcy

W ramach realizowanych kontraktów Grupa projektuje, buduje, modernizuje i utrzymuje infrastrukturę o kluczowym znaczeniu dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki i państwa, m.in. autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice, mosty, linie i dworce kolejowe, porty, obiekty ochrony przeciwpowodziowej, fabryki oraz instalacje przemysłowe. Coraz mocniej angażuje się w transformację energetyczną Polski, nie tylko rozwijając sieć ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ale także budując lądowe zaplecze dla morskich farm wiatrowych. Równie istotne znaczenie ma wykonywanie przez Grupę budynków użyteczności publicznej, np. muzeów, teatrów, obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz siedzib jednostek administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości. Ponadto w wielu gminach to spółki Grupy zajmują się zbiórką i odpowiednim zagospodarowaniem odpadów. Więcej na temat konkretnych kontraktów i ich znaczenia można przeczytać w rozdziałach 7.1. oraz 7.2.

  • płatnika podatków i opłat

Grupa Budimex wnosi istotny wkład do budżetu państwa i budżetów lokalnych. W 2023 r. z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, VAT i podatku od nieruchomości przekazała łącznie 1,083 mld zł.



Tabela: Bezpośrednia wartość ekonomiczna generowana przez Grupę Budimex
[GRI 201-1]



  • pracodawcy i partnera w kształceniu kadr

Budimex SA jest dużym pracodawcą, bezpośrednio zatrudniającym 7337 osób [1]. Na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze spółka przeznaczyła w 2023 r. aż 1536 mln zł. Inwestuje w rozwój zespołów i wspiera kształcenie przyszłych kadr, szczególnie inżynierskich, dla krajowej branży budowlanej. Służy temu w szczególności program praktyk dla studentów i uczniów szkół technicznych.

Budimex SA ma podpisanych ponad 40 umów partnerskich z uczelniami wyższymi, technikami i szkołami zawodowymi. W 2023 r. na płatne praktyki przyjętych zostało 363 studentów. Ponadto spółka prowadzi program ambasadorski BX Ambasador, którego uczestnikami są wybrani studenci kierunków inżynierskich. W roku akademickim 2023/2024 Grupę Budimex jako pracodawcę promuje wśród rówieśników 17 ambasadorów z 16 polskich uczelni.

Budimex SA realizujemy także program współpracy ze średnimi szkołami technicznymi, w którym aktualnie uczestniczy 40 placówek. W 2023 r. 61 uczniów odbyło w spółce praktyki zawodowe, stanowiące część programu kształcenia w technikum.

W 2023 r. firma zorganizowała 99 wydarzeń adresowanych do studentów i 38 wydarzeń dla szkół. Miały one m.in. formę wycieczek na budowy, targów pracy (często połączonych z prelekcjami i/lub prezentacjami na temat Grupy Budimex) oraz wykładów.

Ponadto Budimex SA wspiera różnego rodzaju konkursy oraz projekty na uczelniach i w szkołach średnich m.in. Program „Zwolnieni z Teorii” oraz Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowalnych, której celem jest motywowanie młodzieży do rozwoju i doskonalenia zawodowego w branży budowlanej.

  • partnera biznesowego

Jako nabywca wielu produktów i usług niezbędnych do realizacji kontraktów spółki Grupy przyczyniają się do utrzymania tysięcy miejsc pracy w jej łańcuchu wartości.

  • twórcy innowacji technologicznych

Podejmowane przez Grupę Budimex prace badawczo-rozwojowe przyczyniają się do rozwoju sektora budowlanego, w tym zmniejszają jego wpływ na środowisko oraz poprawiają bezpieczeństwo prowadzonych robót. Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć w rozdziale 2.11.

  • mecenasa ważnych instytucji oraz inicjatyw społecznych

Spółki Grupy wspierają ważne cele pożytku publicznego, m.in. przekazując darowizny na rzecz lokalnych organizacji pozarządowych.

 


[1] Stan na 31 grudnia 2023 r.