4.1. Zarządzanie wpływem na środowisko, 4.1.7. Odpowiedzialna ekologicznie realizacja usług, Odpowiedzialność środowiskowa

4.1.7. Odpowiedzialna ekologicznie realizacja usług

Budimex SA
[GRI 3-3]


Budimex SA dąży do zminimalizowania swojego wpływu na otoczenie, w tym różnorodność biologiczną. W tym celu prowadzi liczne działania związane z ochroną roślin i zwierząt oraz ograniczaniem hałasu. Prace realizowane są zgodnie z obowiązującymi w poszczególnych spółkach standardami.

Spółka wyznacza standardy w zakresie należytej staranności, również względem środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności biologicznej. Realizuje je na każdym etapie inwestycji, we współpracy z podmiotami z całego łańcucha wartości.

Dostawca zobowiązany jest do zawarcia umowy/przyjęcia zamówienia, którego integralną częścią jest załącznik Wymagania dotyczące ochrony środowiska. Wyraża tym samym pełną gotowość do współdziałania z Budimex SA w dziedzinie ochrony środowiska w procesie przygotowania i realizacji budowy.

Każdy dostawca jest na podstawie umowy zobligowany do współpracy z Budimex SA w zakresie: gospodarki odpadami, ochrony środowiska gruntowo-wodnego i akustycznego, ochrony flory i fauny. Przed rozpoczęciem dostaw lub robót budowlanych przeprowadzane jest szkolenie z wymagań środowiskowych. Spełnienie tych wymagań jest poddane weryfikacji podczas audytów przeprowadzanych na kontraktach przez Biuro ESG, Jakości i Ochrony Środowiska [1], Biuro Audytu Wewnętrznego Budimex SA oraz zewnętrznych weryfikatorów. Dostawcy oceniani są według kryteriów ochrony środowiska, BHP i kryteriów społecznych (tabela poniżej).

Tabela:  Kontrahenci oceniani z wykorzystaniem kryteriów środowiskowych i społecznych przez Budimex SA
[GRI 308-1]


W 2023 r. odnotowaliśmy 6% wzrostu ogólnej liczby ocenianych kontrahentów według kart ocen. Ponadto w 2023 r. zmieniliśmy podejście do raportowania kwestii oceny kontrahentów pod kątem kryteriów społecznych, przyjmując zasady analogiczne jak w przypadku raportowania oceny kontrahentów  pod kątem kryteriów środowiskowych, z czym wiąże się korekta opublikowanych danych za 2022 r.


[1] Do lutego 2024 r. pod nazwą Biuro Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska.