[GRI 2-22]


Szanowni Państwo,
Partnerzy biznesowi i społeczni Grupy Budimex!

Publikujemy raport zintegrowany Grupy Budimex za rok 2023. Pokazujemy w nim, jak przekuwamy wymagające plany środowiskowe oraz cele społeczne w wymierne wyniki. W tych trudnych czasach nie boimy się stawiać sobie wyzwań, które będą spełniały oczekiwania naszych interesariuszy. Z tego miejsca dziękuję każdemu pracownikowi, który dołożył swoją cegiełkę do naszych działań w sferze zrównoważonego rozwoju.

W 2023 r. sektor budowlany ustabilizował się po trudnościach spowodowanych pandemią i wojną w Ukrainie. Polska jest obecnie uznawana za największy plac budowy w Europie ze względu na dużą liczbę inwestycji, zwłaszcza infrastrukturalnych. Chociaż lokalne warunki są korzystne, nie jesteśmy zieloną wyspą – borykamy się z tymi samymi problemami, co inne kraje Unii Europejskiej, takimi jak gwałtowny wzrost kosztów i niewystarczająca dostępność pracowników.

By wzmocnić nasz potencjał w sferze zrównoważonego rozwoju i jeszcze lepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości, ogłosiliśmy Strategię ESG na lata 2023-2026 z perspektywą do 2050 r. Dokument systematyzuje nasze podejście oraz plany środowiskowe, społeczne i w obszarze ładu korporacyjnego. Jego osią są cele strategiczne odpowiadające na kluczowe wyzwania dla sektora budowlanego oraz spójne z globalnymi Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Będą one nadawały tempo naszym działaniom.

Jako przedsiębiorstwo proaktywne stawiamy na zrównoważony rozwój. W 2023 r. kontynuowaliśmy wzrost zaangażowania w zieloną energetykę. Inwestowaliśmy w fotowoltaikę oraz w elektryfikację naszej floty pojazdów, a cała energia elektryczna pozyskana przez nas od zewnętrznych dostawców pochodziła ze źródeł odnawialnych, co potwierdzają stosowne gwarancje.

Podnosimy świadomość ekologiczną naszych pracowników. W ubiegłym roku mieli oni możliwość wzięcia udziału w programie grantowym i zdobycia środków na realizację oddolnych projektów z obszaru ESG, m.in. edukacyjnych czy z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu. Znacznie wzrosła liczba pracowników zaangażowanych w projekty badawczo-rozwojowe.

W obszarze środowiskowym szczególnie istotna, w kontekście aktualnej sytuacji ekologicznej, jest nasza obietnica redukcji emisji CO2 pochodzącej z zakresów 1 i 2 o 20% do 2030 r. w porównaniu z rokiem 2020 oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Z racji przedmiotu naszej działalności istotny pozytywny wpływ przyniesie opracowanie polityki cyrkularności i jej wdrożenie. Z kolei w obszarze społecznym i zarządczym godna szczególnego podkreślenia jest m.in. coroczna realizacja szkoleń i programów promujących kulturę bezpieczeństwa na naszych budowach, dalsze zrównywanie płac kobiet i mężczyzn oraz zainicjowanie procesu systemowej identyfikacji i analizy ryzyk ESG.

Jestem przekonany, że przyjmując perspektywę rozwoju zrównoważonego, obecne wyzwania wspólnie przekujemy w sukces.

Zapraszam Państwa do lektury raportu oraz do refleksji nad działaniami Grupy Budimex na rzecz lepszej, zrównoważonej przyszłości.




Artur Popko

Prezes Zarządu Budimex SA

 

0

2.11. Stosowane technologie, 2.11.1. Realizowane projekty innowacyjne, O grupie Budimex

W strukturze spółki wyodrębniono Biuro Innowacji, które zarządza projektami innowacyjnymi oraz wdrażaniem nowych technologii.

Podejmujemy działania w kierunku wzmacniania kultury innowacyjności. Naszym celem jest, aby każdy zatrudniony pracownik w Grupie Budimex czuł się zachęcony do proponowania nowych rozwiązań i wspierany w ich rozwijaniu. Zobowiązujemy się do tworzenia środowiska, w którym członkowie zespołów mają swobodę eksperymentowania, a kadra zarządzająca jest otwarta na zgłaszane pomysły, docenia je i dąży do ich wdrażania. Planujemy w ten sposób generować innowacje, które będą nie tylko odpowiadać na potrzeby biznesowe firmy i wyzwania stojące przed branżą budowlaną, ale także realizować aspiracje pracowników.

W 2023 r. 434 pracowników Budimex SA było zaangażowanych w 62 starannie wyselekcjonowane projekty badawczo-rozwojowe, z których część stanowiła kontynuację działań zapoczątkowanych w latach poprzednich.

Zaawansowany mobilny robot współpracujący

Przedmiotem projektu Concert, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon 2020, jest rozwój robotów o wysokiej mocy i sile, mogących pracować razem z człowiekiem w różnych, często nieustrukturyzowanych i dynamicznie zmieniających się środowiskach. Celem inicjatywy jest nie tylko zwiększenie efektywności i produktywności w budownictwie, ale także torowanie drogi dla stosowania robotyki współpracującej w sektorze produkcyjnym. Przedsięwzięcie jest realizowane od 2021 r. przez konsorcjum z udziałem Budimex SA, łączące doświadczenia ekspertów z Polski, Włoch, Austrii i Niemiec.

W 2023 r. w ramach wspomnianego projektu rozpoczęliśmy testowanie robota, który może wyręczać pracowników budowlanych w najbardziej wymagających fizycznie zadaniach. Urządzenie to, napędzane przyjaznym dla środowiska silnikiem elektrycznym i kontrolowane m.in. gestami, jest w stanie pracować i bezpiecznie omijać ludzi i przeszkody w różnorodnych warunkach, co umożliwiają mu zaawansowane kamery 360 stopni, cztery koła skrętne czy system lidar. Innowacyjny „cobot” (collaborative robot, robot współpracujący z człowiekiem) potrafi przemieszczać się całkowicie autonomicznie, do czego może wykorzystywać wgrany model BIM obiektu. Dzięki modułowej konstrukcji łatwo można adaptować go do różnych zastosowań.

Robot, opracowany przez międzynarodowy zespół inżynierów we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy, był przez nas testowany na budowie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, gdzie pomagał m.in. w transporcie ciężkich przedmiotów i wierceniu. W trakcie testów zaprezentowaliśmy „cobota” studentom krakowskich uczelni wyższych, w celu przybliżenia im praktycznych aspektów stosowania robotów na placach budów, zainspirowania ich do dalszego rozwoju innowacji w branży, ale także zwrócenia ich uwagi na konieczność etycznego i bezpiecznego wdrażania technologii.

Krótki film na temat prowadzonych przez nas testów można obejrzeć pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=9IGeOyLkgOw, dodatkowe informacje o całym projekcie Concert można zaś znaleźć na jego stronie internetowej: https://concertproject.eu/.

Druk 3D z betonu

Wykorzystanie technologii druku 3D do zaprojektowania i budowy betonowych schodów na modernizowanej przez Budimex stacji kolejowej w Ełku było pierwszym w Polsce zastosowaniem tej technologii w praktyce budowlanej. Schody o długości 7 m, szerokości 80 cm i wysokości około 4,5 m, złożone z trzech elementów o łącznej wadze blisko 2 ton, stanowią doskonały przykład efektywności i elastyczności, jaką oferuje druk 3D w naszej branży.

Celem projektu było lepsze zrozumienie technologii druku 3D z betonu i ocena jej praktyczności. Rezultaty wdrożenia wskazują, że druk 3D może oferować istotne korzyści środowiskowe, takie jak zmniejszenie ilości odpadów, ograniczenie śladu węglowego oraz efektywniejsze wykorzystanie materiałów.

0

2.11. Stosowane technologie, O grupie Budimex

Budimex SA od wielu lat utrzymuje pozycję lidera branży budowlanej m.in. dzięki sięganiu po nowoczesne technologie wspierające działalność spółki w wielu obszarach, a w szczególności dzięki stałemu poszerzaniu zakresu stosowania metodyki Building Information Modeling (BIM, modelowanie informacji o budowaniu). Dużo uwagi poświęcamy także pilotażowym wdrożeniom technologii niestosowanych dotychczas w polskim budownictwie.

Building Information Modeling

 

Metodyka BIM jest przez nas wykorzystywana do optymalizacji wszystkich etapów procesu budowlanego, od projektowania przez budowę aż po utrzymanie obiektów budowlanych, a także do optymalizacji procesów wewnętrznych oraz poprawy efektywności operacyjnej. W roku 2023 kontynuowaliśmy te działania oraz poszukiwaliśmy nowych obszarów stosowania wspomnianej metodyki w naszej organizacji. Znajduje ona w firmie zastosowanie w dwóch kluczowych obszarach, które stanowią:

 

  • nowoczesne technologie/narzędzia,
  • efektywne procesy.

Jednym z podstawowych założeń omawianej metodyki jest wykorzystywanie platformy CDE (Common Data Environment) w trakcie procesu budowlanego jako centralnego systemu do zarządzania dokumentacją i modelami BIM oraz w celu usprawniania procesów, np. odbiorów robót.

W 2023 r. metodyka BIM została przez nas wykorzystana w szeregu realizacji, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje przebudowa stacji kolejowej Warszawa Zachodnia, budowa fabryki PepsiCo w Środzie Śląskiej oraz budowa gmachu Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Projektowanie w oparciu o BIM

Najnowocześniejsze oprogramowanie do projektowania w oparciu o metodykę BIM pozwala nam już na wczesnym etapie procesu opracowywać projekty w postaci modeli 3D wraz z niezbędnymi informacjami materiałowymi oraz ilościowymi. Ten rodzaj projektowania polega na wykonaniu cyfrowego prototypu planowanej inwestycji i kontynuowaniu prac w świecie wirtualnym, dzięki czemu jesteśmy w stanie m.in. znaleźć błędy w projekcie przed ich wystąpieniem na placu budowy.

Skaning 3D

Innym kluczowym rozwiązaniem opartym o BIM, które powszechnie wykorzystujemy w naszej firmie, jest skaning 3D. Ta technologia umożliwia sprawną inwentaryzację obiektów kubaturowych oraz infrastrukturalnych. Jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie pozyskać dane z obszaru planowanej inwestycji lub wykonać pomiary w trakcie realizowanych prac w celu weryfikacji pierwotnych założeń projektowych. Skaning 3D to pomiar geodezyjny, jednak jego wynikiem jest zbiór punktów możliwy do odzwierciedlenia w 3D.

0

2.10. Działalność badawczo-rozwojowa, O grupie Budimex

[GRI 3-3] [Wskaźnik własny 1]

Budimex SA jako nowoczesne przedsiębiorstwo uczestniczy w rozwoju technologii. Umożliwiają one optymalizację kosztową prac wykonawczych oraz ograniczanie ich wpływu na środowisko naturalne, jak również bardziej zrównoważone funkcjonowanie gotowych obiektów.

Jednym z podstawowych obszarów naszego zainteresowania jest recykling materiałów budowlanych, który zmniejsza zapotrzebowanie branży na surowce naturalne. Koncentrujemy się na ponownym wykorzystaniu materiałów powstających z frezowania nawierzchni z mieszanek mineralno-asfaltowych oraz betonu cementowego.

Recyklobeton

Recyklobeton to projekt opierający się na idei przetwarzania przekruszu betonowego bezpośrednio ‎na placu budowy, w celu lokalnego wykorzystania tego surowca w systemie ‎zamkniętym.‎ W ramach projektu w 2023 r. przeprowadzono serię testów mieszanek betonowych, ‎wykorzystujących zarówno przekrusz, jak i świeżą mieszankę, eksperymentując z ‎różnymi proporcjami i metodami dodawania oraz mieszania komponentów. Praca nad recyklingiem materiałów budowlanych jest dla Budimex kluczowym obszarem zainteresowania wynikającym z założeń strategii ESG. Artykuł branżowy poświęcony temu zagadnieniu można znaleźć pod adresem: https://inzynierbudownictwa.pl/transformacja-budownictwa-do-obiegu-zamknietego-zastosowanie-materialow-z-recyklingu/.

Mieszanki mineralno-asfaltowe z granulatem asfaltowym

Budimex od lat z sukcesem rozwija gospodarkę materiałową i produkcyjną opartą na obiegu zamkniętym poprzez zastosowanie granulatu asfaltowego do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych. W ramach tych działań wykorzystywane są najnowsze technologie przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu i ponownemu wprowadzaniu do obrotu materiałów wtórnych. Kontrolę nad procesem sprawują pracownicy laboratoriów Budimex i pracownicy Dyrekcji Usług Sprzętowo-Produkcyjnych [1].




Asfaltowe nawierzchnie samonaprawialne

Projekt SeHePa (Self-Healing Pavement), dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowany przez Budimex SA we współpracy z Politechniką Warszawską, polega na opracowaniu i testowaniu w realnych warunkach mieszanek mineralno-asfaltowych z dodatkiem specjalnych mikrokapsułek. Kluczową cechą takich mieszanek są właściwości samonaprawiające. Pozwalają one zwiększyć żywotność nawierzchni dróg, co przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i redukuje negatywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie częstotliwości interwencji konserwacyjnych i naprawczych oraz ograniczenie zużycia surowców.


[1] Do 1 lutego 2024 r. pod nazwą Oddział Usług Sprzętowych.

0

2.9. Jakość usług, O grupie Budimex

[GRI 3-3] [Wskaźnik własny 3]

Dbanie o najwyższą jakość świadczonych usług jest wpisane w podstawowe wartości Budimex SA, a spełnianie zasady należytej staranności w tym obszarze gwarantuje funkcjonujący w firmie certyfikowany Zintegrowany System Zarządzania. W jego skład wchodzi zarówno system zarządzania jakością, zgodny z wymogami normy ISO 9001, jak i system zapewniania jakości w projektowaniu, rozwoju i produkcji oparty na standardzie AQAP 2110, określającym wymagania NATO.

Jednolite procedury dotyczące jakości obowiązują podczas realizacji przez spółkę wszystkich kontraktów. Szczegółowo regulują one prowadzenie kontroli jakości na budowach i zarządzanie jakością mieszanek mineralno-asfaltowych, betonowych oraz kruszyw. Odpowiednie procedury określają także zasady pozyskiwania i wykorzystania poszczególnych surowców na różnych etapach procesu budowlanego, a także wskazują działania, które należy podjąć w przypadku stwierdzenia odstępstw od normy. Potwierdzeniem najwyższej jakości realizacji kontraktów są liczne certyfikaty i akredytacje.

W 2023 r. bieżącą kontrolę jakości wykonywanych prac oraz wykorzystywanych materiałów, również w kontekście bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych, sprawowało Laboratorium Centralne oraz 25 laboratoriów polowych, będące własnością spółki.


Laboratorium Centralne funkcjonuje zgodnie z normą ISO/IEC 17025 i od 2013 r. posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, w 2024 r. rozszerzoną na laboratorium polowe w Szczecinie [1]. Akredytacja zapewnia transparentność oraz jest obiektywnym dowodem na to, że organizacja ‎działa zgodnie z najlepszymi praktykami. ‎Laboratorium regularnie bierze udział w porównawczych badaniach międzylaboratoryjnych i badaniach biegłości, ‎mając na celu ciągłe doskonalenie metod badawczych i podnoszenie poziomu świadczonych usług.‎ W ramach swojej działalności stale współpracuje z uznanymi jednostkami badawczymi.

Dział Jakości Budimex SA prowadzi działalność badawczo-rozwojową oraz dzieli się wiedzą i doświadczeniem, biorąc czynny udział w konferencjach naukowych oraz publikując artykuły w czasopismach branżowych. Ponadto prowadzi doradztwo technologiczne.

Laboratoria Budimex SA świadczą m.in. usługi z zakresu:

 

  • badania asfaltów i emulsji asfaltowych,
  • badania i projektowania mieszanek mineralno-asfaltowych,
  • badania mieszanek gruntowo-spoiwowych i mineralno-cementowo-emulsyjnych (MCE),
  • badania gruntów,
  • badania kruszyw,
  • badania cementów i zapraw cementowych,
  • badania mieszanek betonowych i stwardniałego betonu,
  • diagnostyki nawierzchni asfaltowych i betonowych,
  • terenowych badań odbiorowych warstw konstrukcji drogi,
  • geologicznego rozpoznania podłoża gruntowego.

Badania i pomiary prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników, przy użyciu sprawdzonego wyposażenia i w warunkach lokalowych spełniających wymagania norm środowiskowych. Kompetentny i doświadczony personel oraz specjalistyczna aparatura pozwalają zapewnić obsługę laboratoryjną zgodnie z warunkami kontraktów i specyfikacjami ‎technicznymi wykonania poszczególnych asortymentów robót.

Ważnym elementem prac laboratoriów jest dążenie do optymalizacji zużycia zasobów naturalnych, w szczególności analiza możliwości wykorzystania w budownictwie materiałów z recyklingu oraz odpadów. W tym celu m.in. opracowywane są i wdrażane nowe metody badawcze, których przykładem jest Badanie Propagacji Pęknięcia (SCB) o istotnym znaczeniu dla możliwości wykorzystywania granulatu asfaltowego w mieszankach mineralno-asfaltowych. Przejawem dbałości o środowisko naturalne jest również wykorzystywanie przez laboratoria energii ze źródeł odnawialnych. Na dachu budynku laboratorium znajdują się panele fotowoltaiczne, co w połączeniu z systemem monitorowania zużycia energii elektrycznej znacząco zmniejsza ślad węglowy.

Realizacja celu ciągłego podnoszenia jakości usług monitorowana jest wskaźnikiem quality conformance, którego poziom w 2023 r. wyniósł 96,3%.




[1] Z jej zakresem można się zapoznać pod adresem: https://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-badawcze/AB%201414,plik.html.

0

2.8. Nagrody i wyróżnienia, O grupie Budimex

Skuteczność działań Grupy Budimex na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski potwierdzają nagrody i tytuły otrzymane w 2023 r.

Budowa Roku 2022 – Budimex SA otrzymał nagrody Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa za modernizację Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej oraz budowę Trasy Łagiewnickiej w Krakowie.

Modernizacja Roku 2023 – w 27. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. nagrodzono zrealizowaną przez Budimex SA modernizację ponad stuletniego Planetarium Śląskiego w Chorzowie.



Biały Listek CSR POLITYKI 2023 – tygodnik „Polityka” przyznał Budimex SA prestiżowe wyróżnienie za doskonalenie działań w zakresie zarządzania wpływem firmy na otoczenie społeczne i środowisko naturalne.



WNP Award 2023 – Budimex SA otrzymał nagrodę portalu WNP.PL oraz Magazynu Gospodarczego „Nowy Przemysł”. Wyróżnienie przyznano za wkład w rozwój polskiej gospodarki.

Generalny wykonawca ‎przyjazny firmom ‎budowlanym – Budimex SA kolejny raz otrzymał tytuł od ekspertów z branży ‎budowlanej w ramach rankingu przeprowadzonego przez ASM ‎Centrum ‎Badań Analiz i Rynku. Spółka zajęła pierwsze miejsce w trzech podkategoriach:

 

  • generalny wykonawca, który zapewnia ‎najwyższe standardy bezpieczeństwa na budowach,
  • generalny wykonawca, z którym ‎współpraca oceniana jest najlepiej,
  • generalny wykonawca oferujący ‎najkorzystniejsze warunki finansowe i terminowe płatności.

Ponadto firma uplasowała się na drugim miejscu w podkategorii generalny wykonawca polecany jako najlepszy partner do współpracy.

Diversity Leader 2024 – Budimex SA znalazł się w pierwszej dziesiątce przedsiębiorstw budowlanych na świecie w rankingu opartym o zorganizowane przez „Financial Times” globalne badania w zakresie wspierania przez firmy różnorodności i rozwoju zawodowego kobiet (więcej informacji w podrozdziale 5.3.).

Lista 500 – Budimex SA trafił do zestawienia największych polskich przedsiębiorstw, opracowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” i grupę finansową Coface na podstawie wpływów ze sprzedaży za 2022 r. Zajmując 66. miejsce w zestawieniu ogólnym, spółka znacznie wyprzedziła wszystkich konkurentów z branży budowlanej.

Pracodawca Rzeczpospolitej – Budimex SA otrzymał wyróżnienie we wspomnianym konkursie w kategorii najlepsze rozwiązania dotyczące wynagrodzeń. „Rzeczpospolita” wskazała jako wzorcowe inicjatywy firmy rekompensujące pracownikom spadek wartości ich pensji w związku z inflacją.

Budowlana Firma Roku 2022 – tytuł w kategorii generalny wykonawca Budimex SA otrzymał od magazynu „Builder” w ramach XX edycji konkursu Builder Awards.


Najlepsze rozwiązanie z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym
– w konkursie zorganizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w kategorii najlepszych wdrożonych produktów Budimex SA otrzymał wyróżnienie za innowacyjną technologię produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej.

TopBuilder 2023 – prestiżową nagrodą wyróżniono zrealizowaną przez Budimex SA przebudowę układów torowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na linii kolejowej E-59 na odcinku Rokietnica – Wronki.

Dolnośląska Budowa Roku 2022 – za budowę fabryki PepsiCo Budimex SA został uhonorowany nagrodą w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w kategorii budownictwo przemysłowe.

Spółka Dywidendowa Roku 2022 – Budimex SA zdobył ten tytuł w plebiscycie wyróżniającym firmy przyczyniające się do rozwoju świadomości inwestorów oraz budowania produktów i ‎usług najwyższej jakości, towarzyszącym konferencji Invest Cuffs.

Złota Setka Województwa Łódzkiego – FBSerwis Kamieńsk znalazł się na 3. miejscu rankingu „Dziennika Łódzkiego” w ‎kategorii największych przedsiębiorstw według rentowności sprzedaży netto w 2022 r.



TOP Marka 2023 – Budimex SA jest niekwestionowanym liderem pod względem rozpoznawalności wśród polskich przedsiębiorstw budowlanych i firm deweloperskich. Zdobył pierwsze miejsce w rankingu Top Marka 2023 w swojej branży i tym samym znalazł się wśród 50 najsilniejszych marek w Polsce.



W 2023 r. doceniana była także kadra Grupy Budimex, dzięki której firma osiąga sukcesy m.in. w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Prezes Zarządu Budimex SA Artur Popko został nagrodzony w konkursie Builder Awards w kategorii osobowość Branży 2022.



Przedstawicielki Budimex SA zostały nominowane do European Women In Construction & Engineering Award 2023 – nagrody dla kobiet pracujących w europejskiej branży inżynieryjnej i budowlanej, które mają wybitne osiągnięcia i stanowią inspirację dla innych. Wśród nich są:

 

  • Natalia Wierzbicka, kierownik robót – nominowana w kategorii inżynier budownictwa,
  • Małgorzata Witkiewicz, kierownik robót sekcyjnych – nominowana w kategorii inżynier konstrukcji budowlanych,
  • Kinga Grzegorczyk, kierownik ds. BHP – nominowana w kategorii bezpieczeństwo i higiena pracy,
  • Anna Pukowiec, kierownik Działu Technicznego – nominowana w kategorii inżynieria kolejowa,
  • Kamila Goławska-Feduniak, główny specjalista ds. warunków kontraktowych – nominowana w kategorii rzeczoznawca ilościowy.

W konkursie organizowanym dla wszystkich obszarów BHP spółek Grupy Ferrovial jedną z nagród otrzymała Maja Zielińska, kierownik ds. BHP Rejonu 9 Dyrekcji Budownictwa Ogólnego w Budimex SA.

Już po zakończeniu okresu objętego raportem, w lutym 2024 r., członek Zarządu Budimex SA, dyrektor operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego i Przemysłowego Maciej Olek, członek Zarządu Budimex SA, dyrektor operacyjny Budownictwa Infrastrukturalnego Cezary Łysenko oraz Prezes Zarządu, dyrektor zarządzający Mostostal Kraków Jacek Lech zostali nagrodzeni w konkursie Builder Awards w kategorii osobowość branży 2023.

Informacje na temat otrzymywanych przez Grupę Budimex nagród i wyróżnień są na bieżąco publikowane pod adresem https://media.budimex.pl/category/3193.

0

2.7. Członkostwo w organizacjach, O grupie Budimex

[GRI 2-28]

Spółki Grupy Budimex są członkami wielu organizacji branżowych. Aktywnie uczestniczy w spotkaniach, konferencjach i posiedzeniach rad programowych oraz innych ciał statutowych. 


Wiodące spółki Grupy Budimex należą do następujących organizacji:

BUDIMEX SA ‎

 

  • Business Centre Club
  • Federacja Przedsiębiorców Polskich ‎
  • ITS Polska
  • Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
  • Izba Gospodarcza Transportu Lądowego
  • Klaster Luxtorpeda 2.0 ‎
  • Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa
  • Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei
  • Polski Klaster Eksporterów Budownictwa ‎
  • Polski Związek Pracodawców Budownictwa, w którym przedstawiciel Budimex SA pełni funkcję ‎członka rady
  • Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, na którego działalność ma wpływ przedstawiciel należącej do Budimex SA spółki BXF Energia – wpływ ten wynika z posiadania przez nią statusu członka wspierającego zwykłego
  • Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych
  • Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych, w którym dyrektor Biura ESG, Jakości i Ochrony Środowiska [1] pełni funkcję Prezesa Zarządu
  • Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza ‎
  • Polsko-Niemiecka Izba Handlowa
  • Railway Business Forum
  • Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
  • Zväz stavebných podnikateľov Slovenska
  • Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów ‎

MOSTOSTAL KRAKÓW SA ‎

 

  • Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
  • Polska Izba Konstrukcji Stalowych ‎
  • Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa
  • Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza

GRUPA FBSERWIS ‎

 

  • Federacja Przedsiębiorców Polskich
  • Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa
  • Polska Izba Gospodarki Odpadami
  • Polska Rada Facility Management
  • Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami
  • Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza
  • Pracodawcy RP
  • Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy (za pośrednictwem spółki FBSerwis Kamieńsk)



[1] Do lutego 2024 r. pod nazwą Biuro Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska.

0

2.5. Kapitały Grupy Budimex, O grupie Budimex

[ESRS SBM-1]


KAPITAŁ FINANSOWY

Kapitał, z którego Grupa Budimex finansuje swoją działalność, to środki powierzone jej przez akcjonariuszy, pożyczko- i kredytodawców oraz generowane przez firmę poprzez osiągane zyski. Grupa przeznacza te zasoby na zakup niezbędnych surowców i materiałów oraz terminowo reguluje swoje zobowiązania wobec partnerów biznesowych, co przyczynia się do utrzymania przez nich płynności finansowej.

W 2023 r. zarządzanie kapitałem finansowym przebiegało zgodnie z ustalonymi celami. Odnotowano wzrost sprzedaży w segmencie budowlanym o 13,8% w porównaniu z poprzednim rokiem. Marża brutto ze sprzedaży w tym segmencie osiągnęła poziom 10,9%, wobec 9,6% w 2022 r., mimo dynamicznego wzrostu cen materiałów. W przypadku większości projektów firma utrzymała zakładaną marżę kontraktową. Zachowano dyscyplinę kosztową, łączny wskaźnik kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu wyniósł 3,9% (3,8% w 2022 r.). Zysk netto kształtował się na poziomie 746,1 mln zł w porównaniu z 548,1 mln zł w poprzednim roku. Wypłacono dywidendę w wysokości 459,3 mln zł z zysku za 2022 r. Skutecznie zarządzano finansami, zwiększając pozycję gotówkową netto na koniec 2023 r. do 3,8 mld zł, co stanowi wzrost o 22,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.



Tabela: Osiągnięte rezultaty – kapitał finansowy


Więcej informacji na temat kapitału finansowego można znaleźć w Sprawozdaniu z działalności Grupy Budimex i Spółki Budimex SA za 2023 rok, dostępnym na stronie https://inwestor.budimex.pl/raporty-okresowe.



KAPITAŁ LUDZKI


Grupę Budimex tworzy różnorodny zespół doświadczonych inżynierów i pracowników innych profesji, zaangażowanych w budowanie jej trwałej wartości. Firma konsekwentnie zapewnia swojemu zespołowi i kontrahentom godziwe warunki pracy, a także wspiera rozwój ich kompetencji. Priorytetową wartością jest troska o zdrowie i życie wszystkich uczestników procesu budowlanego, a więc nie tylko pracowników Grupy Budimex, ale także m.in. kadry jej konsorcjantów czy dostawców.


W 2023 r. zarządzanie kapitałem ludzkim obejmowało w szczególności wnikliwe analizowanie najpoważniejszych incydentów związanych z BHP, organizację wizyt bezpieczeństwa na budowach oraz Tygodnia Bezpieczeństwa, organizację programów rozwojowych dla pracowników (m.in. Akademia Młodego Inżyniera, Akademia Kierownika Kontraktu, Super Lider, Murowany Sukces), a także przeprowadzenie kolejnej edycji badania zaangażowania, dzięki któremu określono obszary wymagające poprawy lub doskonalenia.
 

Tabela: Osiągnięte rezultaty – kapitał ludzki


Więcej informacji na temat kapitału ludzkiego Grupy Budimex znajduje się w części niniejszego sprawozdania zatytułowanej Społeczna odpowiedzialność w biznesie.



KAPITAŁ ORGANIZACYJNY


Kapitałem organizacyjnym Grupy Budimex są jej unikalna struktura, umożliwiającą oferowanie szerokiego wachlarza komplementarnych usług, a także wdrożone systemy zarządzania. W skład tych aktywów wchodzi również nowoczesny park maszyn i urządzeń niezbędnych do realizacji kontraktów.

W 2023 r. zarządzanie kapitałem organizacyjnym obejmowało przede wszystkim utworzenie spółki BXF Energia Sp. z o.o., nabycie PPUH Konstalex Sp. z o.o., a także otwarcie oddziału Budimex SA w Rydze (Łotwa).

Tabela: Osiągnięte rezultaty – kapitał organizacyjny


Więcej informacji na temat kapitału organizacyjnego Grupy Budimex znajduje się m.in. w rozdziałach 2.1., 2.2. oraz 2.3.


KAPITAŁ INTELEKTUALNY


Kapitał intelektualny Grupy Budimex to wiedza i kompetencje pracowników oraz wypracowane przez firmę unikalne rozwiązania techniczne, umożliwiające m.in. zapewnienie bezpieczeństwa odbiorcom prowadzonych przez Grupę przedsięwzięć oraz środowisku naturalnemu.

W 2023 r. zarządzanie kapitałem intelektualnym obejmowało funkcjonowanie Biura Innowacji i sieci specjalistycznych laborator­­iów oraz zaangażowanie Grupy w 62 starannie wyselekcjonowane projekty badawczo-rozwojowe.

Tabela: Osiągnięte rezultaty – kapitał intelektualny


Więcej informacji na temat kapitału intelektualnego znajduje się w rozdziałach 2.9., 2.10., 2.11. oraz 5.6.

 


KAPITAŁ SPOŁECZNY

Kapitał społeczny firmy to zbudowane przez nią relacje z otoczeniem, m.in. dostawcami, podwykonawcami, społecznościami lokalnymi, innymi firmami z sektora budowlanego czy administracją publiczną.

W 2023 r. zarządzanie kapitałem społecznym w Grupie Budimex obejmowało m.in.: organizowanie konsultacji oraz akcji informacyjnych związanych z realizowanymi kontraktami, rekompensaty dla społeczności lokalnych za uciążliwości powstałe w czasie robót, współpracę z innymi firmami nad rozwiązaniem wspólnych problemów branży, rozwój autorskich programów społecznych, prowadzenie programu wolontariatu pracowniczego Grant na Wolontariat, realizację projektów edukacyjnych dla uczniów i studentów oraz wspieranie dobra wspólnego za pośrednictwem darowizn.

Tabela: Osiągnięte rezultaty – kapitał społeczny


* Dane skorygowane w stosunku do opublikowanych w raporcie zintegrowanym za 2022 r.

Więcej informacji na temat kapitału społecznego znajduje się w rozdziale 5.8.


KAPITAŁ NATURALNY


Grupa Budimex korzysta z kapitału naturalnego, zużywając surowce, a także potencjalnie przyczynia się do ich uszczuplenia poprzez negatywny wpływ na ekosystemy i klimat.

W 2023 r. zarządzanie kapitałem naturalnym polegało na minimalizacji bezpośredniego i pośredniego wpływu na środowisko i obejmowało m.in. coraz efektywniejsze zarządzanie zużyciem surowców (w tym działania zgodne z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym), odpowiednie planowanie i zabezpieczanie placów budowy, stosowanie zasad odpowiedzialności ekologicznej w łańcuchu dostaw oraz systematyczne zwiększanie odsetka pojazdów elektrycznych i hybrydowych we flocie Grupy Budimex.

Tabela: Osiągnięte rezultaty – kapitał naturalny

[GRI 302-3] [GRI 305-4] [ESRS E1-5] [ESRS E1-6]


* Dane skorygowane w stosunku do przedstawionych w sprawozdaniu za 2022 r.


Więcej informacji na temat kapitału naturalnego Grupy Budimex znajduje się w części niniejszego sprawozdania zatytułowanej Odpowiedzialność środowiskowa.


0

2.4. Władze Grupy Kapitałowej Budimex, O grupie Budimex

[GRI 2-9] [GRI 2-11] [ESRS GOV-1]


Skład Zarządu

Skład Zarządu Budimex SA na dzień 31 grudnia 2023 r. przedstawiał się następująco:

 

  • Artur Popko – Prezes Zarządu, dyrektor generalny,
  • Jacek Daniewski – członek Zarządu, dyrektor Pionu Prawno-Organizacyjnego,
  • Anna Karyś-Sosińska – członek Zarządu, dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi,
  • Maciej Olek – członek Zarządu, dyrektor operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego iPrzemysłowego,
  • Cezary Łysenko – członek Zarządu, dyrektor operacyjny Budownictwa Infrastrukturalnego,
  • Marcin Węgłowski – członek Zarządu, dyrektor Pionu Ekonomiczno-Finansowego.


W dniu 6 lutego 2023 r. Rada Nadzorcza zawiesiła p. Artura Pielecha w czynnościach członka Zarządu Budimex SA. W dniu 30 marca 2023 r. Rada Nadzorcza odwołała p. Artura Pielecha z Zarządu spółki.

Osoby wchodzące w skład organu zarządczego nie piastują w ramach spółki żadnych funkcji poza obszarem odpowiedzialności zdefiniowanym w ww. nazwie stanowiska.

Skład Rady Nadzorczej

Skład Rady Nadzorczej Budimex SA na dzień 31 grudnia 2023 r. przedstawiał się następująco:‎

 

  • Marek Michałowski – Przewodniczący Rady,
  • Juan Ignacio Gaston Najarro – Wiceprzewodniczący Rady,
  • Igor Adam Chalupec – Sekretarz Rady,
  • Janusz Dedo – członek Rady‎,
  • Artur Kucharski – członek Rady‎,
  • Danuta Dąbrowska – członek Rady,
  • Silvia Rodríguez Hueso – członek Rady,
  • Ignacio Aitor Garcia Bilbao – członek Rady,‎
  • Mario Manuel Menendez Montoya – członek Rady.


W dniu 30 marca 2023 r. Rada Nadzorcza rozszerzyła skład o p. Silvię Rodríguez Hueso ze skutkiem od dnia 1 kwietnia 2023 r. Z dniem 27 kwietnia 2023 r. rezygnację z funkcji członka Rady Nadzorczej złożył p. Dariusz Blocher.

Członkowie Rady Nadzorczej nie pełnią w spółce funkcji operacyjnych. Część członków Rady Nadzorczej pełni funkcje w ramach komitetów Rady Nadzorczej. Składy osobowe Komitetów Rady Nadzorczej wskazano w rozdziale 6.

W składzie Zarządu ani Rady Nadzorczej nie znajdują się przedstawiciele interesariuszy, np. delegat związków zawodowych, jednak wspomniane organy zarządcze w podejmowanych decyzjach uwzględniają efekty dialogu z otoczeniem społecznym. Zakres i mechanizmy tego dialogu opisano w podrozdziałach 6.1.1. oraz 5.8.1.

W skład Rady Nadzorczej wchodzą doświadczeni menedżerowie, inżynierowie oraz ‎przedstawiciele nauki (prawo, ekonomia, bankowość, audyt), co stanowi dla ‎spółki istotną korzyść z uwagi na potencjalne uzupełnianie kompetencji Zarządu oraz ‎możliwość udzielania mu informacji i wytycznych w zakresie ‎specjalistycznych obszarów.

Pełne informacje o wykształceniu oraz ścieżkach karier ‎zawodowych członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej publikowane są przez spółkę na stronie https://www.budimex.pl/pl/o-budimex/wladze

0

2.3. Struktura Grupy Kapitałowej, 2.3.2. Akcjonariat, O grupie Budimex

Udział w kapitale zakładowym Budimex SA według stanu wiedzy spółki na 31 grudnia 2023 r. przedstawiał się następująco:

 

Rysunek: Udział w kapitale zakładowym Budimex SA według stanu wiedzy spółki na 31 grudnia 2023 r.








W styczniu 2023 r. spółka otrzymała od Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska SA informację o połączeniu tego podmiotu ze spółką Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander SA w trybie art. 492 par. 1 pkt 1 KSH oraz art. 67 Ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, w wyniku czego udział w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów w Budimex SA na rachunkach zarządzanych przez PTE Allianz Polska SA funduszy zwiększył się do 2 689 466 akcji stanowiących 10,53% kapitału zakładowego. W czerwcu 2023 r. spółka otrzymała od PTE Allianz Polska S.A. informację, iż w ‎wyniku sprzedaży jej akcji udział w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie ‎głosów spółki w Budimex SA na rachunku Allianz OFE wynosił 2 551 331 akcji, co ‎stanowiło łącznie 9,99%.

Od 1995 r. Budimex SA jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od września 2019 r. spółka wchodzi w skład indeksu WIG-ESG, skupiającego najbardziej odpowiedzialne spółki giełdowe, a przed przystąpieniem do niego, w latach 2011–2019, wchodziła w skład jego poprzednika, Respect Index.

31 sierpnia 2023 r. Budimex SA znalazł się w indeksie MSCI Poland, prowadzonym przez nowojorski bank inwestycyjny Morgan Stanley dla funduszy inwestycyjnych i agregującym polskie spółki o największych perspektywach rozwoju i stabilnej sytuacji finansowej. Wybór przedsiębiorstw wchodzących w skład MSCI Poland opiera się na kilku zmiennych, z których najważniejsze to wartość (kapitalizacja rynkowa) oraz to, jak często i chętnie uczestnicy rynku dokonują kupna lub sprzedaży akcji danej spółki. Do głównego indeksu dla Polski zostało dotychczas zakwalifikowanych zaledwie 14 podmiotów.

29 lutego 2024 r. zostały przez GPW Benchmark ogłoszone wyniki rewizji rocznej indeksów giełdowych, w wyniku której Budimex SA wszedł do prestiżowego indeksu WIG20. Zawiera on największe spółki notowane na GPW, będące punktami referencyjnymi dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Budimex będzie notowany na 10. miejscu pod względem udziału w WIG20. Spółka powraca do grona uczestników tego indeksu po 20 latach przerwy – wchodziła w jego skład w latach 1995–2004.

0

2.3. Struktura Grupy Kapitałowej, 2.3.1. Ważniejsze zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej Budimex w 2023 r.:, O grupie Budimex

Objęcie konsolidacją Budimex F Sp. z o.o. i Budimex Slovakia s.r.o.

Powyższe spółki zostały objęte konsolidacją ze względu na rozpoczęcie znaczącej działalności operacyjnej.


Utworzenie spółek cywilnych prawa niemieckiego

Budimex SA oraz Budimex Bau GmbH, spółka w 100% zależna od Budimex SA, założyły wspólnie 4 spółki cywilne prawa niemieckiego: ARGE Brücke Oderberg, ARGE Brücke Wittstock, ARGE Oberkrämmer oraz ARGE Campus Düppel. Są one traktowane jako podmioty wspólne i zostały utworzone w celu realizacji kontraktów budowlanych.


Utworzenie spółki BXF Energia Sp. z o.o.

W dniu 17 maja 2023 r. został podpisany akt założycielski BXF Energia Sp. z o.o. Spółkę zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym 25 września 2023 r.


Utworzenie spółki WMSerwis SA

W dniu 22 maja 2023 r. Budimex SA założył spółkę WMSerwis SA. Została ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 12 lipca 2023 r. Nie została objęta konsolidacją ze względu na brak istotnej działalności operacyjnej.

 

Utworzenie spółek Green Waste Management 1, 2, 3, 4, 5, 6 Sp. z o.o.

W czerwcu i lipcu 2023 r. FBSerwis SA utworzyła 6 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zostały one zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w czerwcu, lipcu i sierpniu 2023 r. Nie zostały objęte konsolidacją ze względu na brak istotnej działalności operacyjnej.


Rozwiązanie Budimex SA Ferrovial Construcción SA Sp.j.

W dniu 13 stycznia 2023 r. spółka została wykreślona z KRS, zgodnie z wnioskiem złożonym 29 grudnia 2022 r.


Rozwiązanie Budimex SA Ferrovial Agroman SA 2 S.C.

W dniu 17 maja 2023 r. wspólnicy spółki – Budimex SA (95% wkładów) oraz Ferrovial Agroman SA (5% wkładów) – podjęli uchwałę o jej rozwiązaniu w związku z brakiem możliwości osiągnięcia celu gospodarczego, do którego została powołana.


Nabycie PPUH Konstalex Sp. z o.o.

W dniu 15 maja 2023 r. Mostostal Kraków SA, spółka w 100% zależna od Budimex SA, zawarł z dwiema osobami fizycznymi umowę nabycia 80 udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Konstalex Sp. z o.o., reprezentujących 100% kapitału zakładowego i uprawniających do 100% głosów na zgromadzeniu wspólników spółki.


0

2.3. Struktura Grupy Kapitałowej, O grupie Budimex

Struktura Grupy Kapitałowej według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. przedstawia się następująco:

 

  • Budimex SA – jednostka dominująca

Spółki konsolidowane:

 

  • Budimex SA
  • Mostostal Kraków SA – 100% akcji
  • Mostostal Kraków Energetyka Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez Mostostal Kraków SA)
  • Budimex Bau GmbH – 100% udziałów
  • Budimex Budownictwo Sp. zo. – 100% udziałów
  • Budimex Kolejnictwo SA – 100% akcji
  • Budimex Parking Wrocław Sp. zo. – 51% udziałów
  • Budimex Most Wschodni SA (spółka celowa) – 100% akcji
  • FBSerwis SA – 100% akcji
  • FBSerwis A z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • FBSerwis B Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • FBSerwis Karpatia Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • FBSerwis Wrocław Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • FBSerwis Dolny Śląsk Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • FBSerwis Odbiór Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • FBSerwis Kamieńsk Sp. zo. – 80% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • FBSerwis Paliwa Alternatywne Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • JZE Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • Circular Construction SA – 100% akcji (pośrednio poprzez Budimex Most Wschodni SA)
  • Magnolia Energy Sp. zo. – 100% udziałów
  • Zakład Przetwarzania Odpadów Zawisty Sp. zo. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA i JZE Sp. z o.o.)
  • RailBX GmbH – 100% udziałów
  • Budimex Slovakia s.r.o. – 100% udziałów
  • Budimex Mobility SA (przed 2023 r. pod nazwą Budimex PPP SA) – 100% akcji
  • Fotowoltaika HIG XIV Sp. zo. – 100% udziałów
  • Budimex F Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • PPUH „Konstalex” Sp. z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez Mostostal Kraków SA)


Pozostałe spółki z udziałem Budimex SA:

 

  • Budimex A z o.o. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex C Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex D Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex H Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex I z o.o. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex J Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex K Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex M Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex N Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex O z o.o. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex P Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Budimex R Sp. zo. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • ConVentures Sp. z o.o. – 100% udziałów (spółka celowa)
  • Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Sp. zo. w upadłości likwidacyjnej – 100% udziałów (pośrednio poprzez Budimex Kolejnictwo SA)
  • Budimex SA Cadagua SA III S.c. – 99,9% wkładów
  • Budimex SA Cadagua SA IV S.c. – 99,9% wkładów
  • Budimex SA Cadagua SA V S.c. – 99,9% wkładów
  • Budimex SA Sygnity SA Sp.j. – 67% wkładów
  • Budimex SA Técnicas Reunidas SA Turów S.c. – 50% wkładów
  • ASI 1 ConVentures sp. z o.o. SKA – 100% akcji
  • Budimex Construction Prague s.r.o. – 100% udziałów
  • BXF Energia Sp. z o.o. – 51% udziałów (pozostałe 49% udziałów posiada Ferrovial EG SE)
  • WMSerwis SA – 100% akcji
  • ARGE Brücke Oderberg – 5% udziałów (pozostałe 95% udziałów posiada Budimex Bau GmbH)
  • ARGE Brücke Wittstock – 5% udziałów (pozostałe 95% udziałów posiada Budimex Bau GmbH)
  • ARGE Oberkrämmer – 5% udziałów (pozostałe 95% udziałów posiada Budimex Bau GmbH)
  • ARGE Campus Düppe – 5% udziałów (pozostałe 95% udziałów posiada Budimex Bau GmbH)
  • Green Waste Management 1 Sp. z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • Green Waste Management 2 Sp. z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • Green Waste Management 3 Sp. z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • Green Waste Management 4 Sp. z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • Green Waste Management 5 Sp. z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
  • Green Waste Management 6 Sp. z o.o. – 100% udziałów (pośrednio poprzez FBSerwis SA)
0

2.2. Systemy zarządzania, O grupie Budimex

W spółkach Grupy Budimex funkcjonują Zintegrowane Systemy Zarządzania (ZSZ). Każdy z nich obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne oraz funkcje podmiotu i charakteryzuje się:

 

  • jednoznacznym podziałem odpowiedzialności i uprawnień związanych z zajmowanymi stanowiskami służbowymi,
  • włączeniem wszystkich pracowników w osiąganie celów ZSZ,
  • prowadzeniem wszelkich działań zgodnie z Księgą Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz stosownymi procedurami i instrukcjami,
  • dokumentowaniem wszystkich wymaganych czynności,
  • cykliczną ewaluacją i ciągłym doskonaleniem.

Ramy dla polityk regulujących funkcjonowanie ZSZ w spółkach stanowi Polityka Grupy Budimex. Część dokumentów ZSZ jest zarządzana centralnie i obowiązują one w niezmienionej formie i treści we wszystkich spółkach Grupy. Wspólny system pozwala na pogłębienie integracji oraz usystematyzowanie działań wszystkich podmiotów w celu zapewnienia stabilnego rozwoju oraz osiągania coraz wyższego poziomu organizacji.

Wspomniana polityka jest omawiana z pracownikami spółek w czasie szkoleń. Podlega ona regularnym przeglądom, których wyniki są podstawą działań korygujących i zapobiegawczych oraz innych czynności mających na celu ciągłe doskonalenie systemów.


BUDIMEX SA

Przy organizacji i realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych Budimex SA stosuje Zintegrowany System Zarządzania obejmujący:

 

  • ‎system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001,‎
  • ‎system zarządzania środowiskowego zgodny z ISO 14001,
  • ‎system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z ISO 45001,‎
  • ‎system zarządzania energią zgodny z ISO 50001,‎
  • ‎system zarządzania jakością spawania zgodny z ISO 3834-2,‎
  • ‎system zapewniania jakości oparty na wymaganiach natowskiego standardu AQAP 2110,‎
  • ‎system bezpieczeństwa informacji zgodny z ISO/IEC 27001,‎
  • ‎system zarządzania jakością usług IT zgodny z ISO/IEC 20000-1.‎

Zintegrowany System Zarządzania jest koordynowany wspólnie z systemami stowarzyszonymi, ‎obejmującymi:

 

  • nadzór nad spełnianiem odpowiednich wymagań organizacyjno-technicznych w celu utrzymania ‎uprawnień przyznanych przez Urząd Dozoru Technicznego, a dotyczących wytwarzania, naprawy i ‎modernizacji urządzeń technicznych oraz materiałów i elementów stosowanych do ich wytwarzania,
  • Zakładową Kontrolę Produkcji (ZKP), czyli wynikającą z przepisów prawa stałą wewnętrzną kontrolę, ‎służącą zapewnieniu powtarzalności produkcji i dostarczającą dowodów na zgodność ze ‎specyfikacjami technicznymi przyjętymi dla poszczególnych wyrobów budowlanych używanych w ‎krajach UE. W Budimex SA ZKP obejmuje w szczególności produkcję mieszanek mineralno-‎asfaltowych i kruszyw stosowanych w budownictwie drogowym oraz projekty z obszaru budownictwa kolejowego. ‎

‎Nadzór nad funkcjonowaniem ZSZ oraz systemów stowarzyszonych w Budimex SA sprawuje Biuro Systemów ‎Korporacyjnych oraz pełnomocnik Zarządu ds. systemów zarządzania. Audyty wewnętrzne w tym obszarze realizowane są przez Dział Audytu Systemów Zarządzania – jednostkę Biura Audytu Wewnętrznego.






Rysunek: Schemat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania



* Do lutego 2024 r. pod nazwą Biuro Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska.


Rysunek: Zdefiniowane procesy w ZSZ


MOSTOSTAL KRAKÓW SA

W Mostostal Kraków SA na Zintegrowany System Zarządzania składają się:

 

  • system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001,
  • system zarządzania środowiskowego zgodny z ISO 14001,
  • system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z ISO 45001.

Nadzór nad nimi sprawuje pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania.

Zakres opisanego wyżej ZSZ obejmuje organizację i zarządzanie kompleksową realizacją inwestycji, wykonawstwo konstrukcji, dostawę i montaż obiektów budownictwa ogólnego, przemysłowego i komunikacyjnego oraz realizację rurociągów przemysłowych. Zakres ZSZ dotyczy kontraktów budowlanych prowadzonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.

W skład systemów stowarzyszonych, spójnych z ZSZ i wykorzystujących część jego procedur oraz instrukcji, wchodzą:

 

  • system Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) – oparty na wymaganiach normy zharmonizowanej PN-EN 1090-1, która wchodzi w skład grupy norm europejskich dotyczących projektowania i wytwarzania elementów konstrukcji nośnych ze stali lub aluminium,
  • system zarządzania jakością w spawalnictwie – oparty na wymaganiach normy ISO 3834-2,
  • system jakości dotyczący kompetencji laboratorium zakładowego – oparty na wymaganiach normy ISO/IEC 17025.


GRUPA FBSERWIS

System zarządzania środowiskowego w Grupie FBSerwis opiera się na politykach mających ugruntowanie w wymogach Decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/1147 z dnia 10 sierpnia 2018 r., ustanawiającej ‎konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do ‎przetwarzania odpadów. Konkluzje BAT wdrożone zostały w spółkach FBSerwis Dolny Śląsk, FBSerwis Karpatia, FBSerwis Kamieńsk oraz FBSerwis Wrocław w oparciu o procedury operacyjne.

W spółce FBSerwis Wrocław wdrożono Zintegrowany System Zarządzania zgodny z normami ISO 9001 oraz ISO 14001. Jego zakres obejmuje odbiór, zbieranie i transport odpadów stałych (komunalnych i przemysłowych), odbiór i transport nieczystości ciekłych, mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych, obrót surowcami wtórnymi, sprzątanie terenów zewnętrznych i wewnętrznych oraz letnie i zimowe utrzymanie dróg i chodników.

Certyfikaty systemów zarządzania

Gwarancją skuteczności wdrożonych systemów zarządzania jest stały nadzór zewnętrznych, ‎niezależnych jednostek certyfikujących. W 2023 r. systemy omówione powyżej ‎przeszły adekwatne audyty nadzoru zewnętrznego, które zakończyły się utrzymaniem certyfikatów ‎zgodności z odpowiednimi normami ISO. ‎


 

0