[GRI 2-22]
Szanowni Państwo, Partnerzy biznesowi i społeczni Grupy Budimex!
Publikujemy raport zintegrowany Grupy Budimex za rok 2023. Pokazujemy w nim, jak przekuwamy wymagające plany środowiskowe oraz cele społeczne w wymierne wyniki. W tych trudnych czasach nie boimy się stawiać sobie wyzwań, które będą spełniały oczekiwania naszych interesariuszy. Z tego miejsca dziękuję każdemu pracownikowi, który dołożył swoją cegiełkę do naszych działań w sferze zrównoważonego rozwoju.
W 2023 r. sektor budowlany ustabilizował się po trudnościach spowodowanych pandemią i wojną w Ukrainie. Polska jest obecnie uznawana za największy plac budowy w Europie ze względu na dużą liczbę inwestycji, zwłaszcza infrastrukturalnych. Chociaż lokalne warunki są korzystne, nie jesteśmy zieloną wyspą – borykamy się z tymi samymi problemami, co inne kraje Unii Europejskiej, takimi jak gwałtowny wzrost kosztów i niewystarczająca dostępność pracowników.
By wzmocnić nasz potencjał w sferze zrównoważonego rozwoju i jeszcze lepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości, ogłosiliśmy Strategię ESG na lata 2023-2026 z perspektywą do 2050 r. Dokument systematyzuje nasze podejście oraz plany środowiskowe, społeczne i w obszarze ładu korporacyjnego. Jego osią są cele strategiczne odpowiadające na kluczowe wyzwania dla sektora budowlanego oraz spójne z globalnymi Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Będą one nadawały tempo naszym działaniom.
Jako przedsiębiorstwo proaktywne stawiamy na zrównoważony rozwój. W 2023 r. kontynuowaliśmy wzrost zaangażowania w zieloną energetykę. Inwestowaliśmy w fotowoltaikę oraz w elektryfikację naszej floty pojazdów, a cała energia elektryczna pozyskana przez nas od zewnętrznych dostawców pochodziła ze źródeł odnawialnych, co potwierdzają stosowne gwarancje.
Podnosimy świadomość ekologiczną naszych pracowników. W ubiegłym roku mieli oni możliwość wzięcia udziału w programie grantowym i zdobycia środków na realizację oddolnych projektów z obszaru ESG, m.in. edukacyjnych czy z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu. Znacznie wzrosła liczba pracowników zaangażowanych w projekty badawczo-rozwojowe.
W obszarze środowiskowym szczególnie istotna, w kontekście aktualnej sytuacji ekologicznej, jest nasza obietnica redukcji emisji CO2 pochodzącej z zakresów 1 i 2 o 20% do 2030 r. w porównaniu z rokiem 2020 oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Z racji przedmiotu naszej działalności istotny pozytywny wpływ przyniesie opracowanie polityki cyrkularności i jej wdrożenie. Z kolei w obszarze społecznym i zarządczym godna szczególnego podkreślenia jest m.in. coroczna realizacja szkoleń i programów promujących kulturę bezpieczeństwa na naszych budowach, dalsze zrównywanie płac kobiet i mężczyzn oraz zainicjowanie procesu systemowej identyfikacji i analizy ryzyk ESG.
Jestem przekonany, że przyjmując perspektywę rozwoju zrównoważonego, obecne wyzwania wspólnie przekujemy w sukces.
Zapraszam Państwa do lektury raportu oraz do refleksji nad działaniami Grupy Budimex na rzecz lepszej, zrównoważonej przyszłości.
Artur Popko
Prezes Zarządu Budimex SA