2.11. Stosowane technologie, 2.11.1. Realizowane projekty innowacyjne, O grupie Budimex

2.11.1. Realizowane projekty innowacyjne

W strukturze spółki wyodrębniono Biuro Innowacji, które zarządza projektami innowacyjnymi oraz wdrażaniem nowych technologii.

Podejmujemy działania w kierunku wzmacniania kultury innowacyjności. Naszym celem jest, aby każdy zatrudniony pracownik w Grupie Budimex czuł się zachęcony do proponowania nowych rozwiązań i wspierany w ich rozwijaniu. Zobowiązujemy się do tworzenia środowiska, w którym członkowie zespołów mają swobodę eksperymentowania, a kadra zarządzająca jest otwarta na zgłaszane pomysły, docenia je i dąży do ich wdrażania. Planujemy w ten sposób generować innowacje, które będą nie tylko odpowiadać na potrzeby biznesowe firmy i wyzwania stojące przed branżą budowlaną, ale także realizować aspiracje pracowników.

W 2023 r. 434 pracowników Budimex SA było zaangażowanych w 62 starannie wyselekcjonowane projekty badawczo-rozwojowe, z których część stanowiła kontynuację działań zapoczątkowanych w latach poprzednich.

Zaawansowany mobilny robot współpracujący

Przedmiotem projektu Concert, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon 2020, jest rozwój robotów o wysokiej mocy i sile, mogących pracować razem z człowiekiem w różnych, często nieustrukturyzowanych i dynamicznie zmieniających się środowiskach. Celem inicjatywy jest nie tylko zwiększenie efektywności i produktywności w budownictwie, ale także torowanie drogi dla stosowania robotyki współpracującej w sektorze produkcyjnym. Przedsięwzięcie jest realizowane od 2021 r. przez konsorcjum z udziałem Budimex SA, łączące doświadczenia ekspertów z Polski, Włoch, Austrii i Niemiec.

W 2023 r. w ramach wspomnianego projektu rozpoczęliśmy testowanie robota, który może wyręczać pracowników budowlanych w najbardziej wymagających fizycznie zadaniach. Urządzenie to, napędzane przyjaznym dla środowiska silnikiem elektrycznym i kontrolowane m.in. gestami, jest w stanie pracować i bezpiecznie omijać ludzi i przeszkody w różnorodnych warunkach, co umożliwiają mu zaawansowane kamery 360 stopni, cztery koła skrętne czy system lidar. Innowacyjny „cobot” (collaborative robot, robot współpracujący z człowiekiem) potrafi przemieszczać się całkowicie autonomicznie, do czego może wykorzystywać wgrany model BIM obiektu. Dzięki modułowej konstrukcji łatwo można adaptować go do różnych zastosowań.

Robot, opracowany przez międzynarodowy zespół inżynierów we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy, był przez nas testowany na budowie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, gdzie pomagał m.in. w transporcie ciężkich przedmiotów i wierceniu. W trakcie testów zaprezentowaliśmy „cobota” studentom krakowskich uczelni wyższych, w celu przybliżenia im praktycznych aspektów stosowania robotów na placach budów, zainspirowania ich do dalszego rozwoju innowacji w branży, ale także zwrócenia ich uwagi na konieczność etycznego i bezpiecznego wdrażania technologii.

Krótki film na temat prowadzonych przez nas testów można obejrzeć pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=9IGeOyLkgOw, dodatkowe informacje o całym projekcie Concert można zaś znaleźć na jego stronie internetowej: https://concertproject.eu/.

Druk 3D z betonu

Wykorzystanie technologii druku 3D do zaprojektowania i budowy betonowych schodów na modernizowanej przez Budimex stacji kolejowej w Ełku było pierwszym w Polsce zastosowaniem tej technologii w praktyce budowlanej. Schody o długości 7 m, szerokości 80 cm i wysokości około 4,5 m, złożone z trzech elementów o łącznej wadze blisko 2 ton, stanowią doskonały przykład efektywności i elastyczności, jaką oferuje druk 3D w naszej branży.

Celem projektu było lepsze zrozumienie technologii druku 3D z betonu i ocena jej praktyczności. Rezultaty wdrożenia wskazują, że druk 3D może oferować istotne korzyści środowiskowe, takie jak zmniejszenie ilości odpadów, ograniczenie śladu węglowego oraz efektywniejsze wykorzystanie materiałów.