* Wskaźniki oznaczone gwiazdką „*” zostały poddane zewnętrznej weryfikacji przez niezależnego audytora.
Stan środków pieniężnych Grupy Budimex wynosił na dzień 31 grudnia 2017 roku 2 126 809
tysięcy złotych i był o 588 295 tysiące złotych niższy niż stan na dzień 31 grudnia 2016 roku. W 2017 roku miała miejsce wypłata dywidendy przez Budimex SA w wysokości 382 696 tysięcy złotych. W ciągu roku 2017 spółka Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. zainwestowała również 150 000 tysięcy złotych własnych środków w grunty pod działalność deweloperską, a Grupa Budimex przeznaczyła 80 000 tysięcy złotych w rozbudowę i modernizację parku maszynowego.
Wygenerowanie środków pieniężnych na przedstawionym poziomie, pomimo wypłaty dywidendy oraz wspomnianych wydatków, było możliwe przede wszystkim dzięki wysokiej rentowności spółek Grupy we wszystkich segmentach działalności osiągniętej w 2017 roku, szczególnie w segmencie kolejowym i drogowym, podpisaniu kolejnych kontraktów, co skutkowało wspomnianym historycznym poziomem sprzedaży Budimeksu.
Nadwyżki środków pieniężnych Grupy były – zgodnie z polityką Grupy – lokowane w depozyty bankowe oraz krótkoterminowe papiery dłużne emitentów o wysokim ratingu.
Ponadto, spółka Budimex SA wykorzystywała nadwyżki środków pieniężnych do finansowania swoich dostawców usług i materiałów, co wpływało pozytywnie na płynność finansową tychże dostawców i generowało dodatkowe przychody finansowe dla Budimex SA. Spółki Grupy Budimex posiadały zadłużenie zewnętrzne z tytułu kredytów, pożyczek i innych zewnętrznych źródeł finansowania, w tym z tytułu leasingu finansowego, które na 31 grudnia 2017 roku wynosiło 122 410 tysięcy złotych i było wyższe o 39 801 tysięcy złotych w stosunku do stanu na 31 grudnia 2016 roku (tabela poniżej). Na kwotę zadłużenia Grupy składają się przede wszystkim: zadłużenie Budimex SA z tytułu umów leasingu finansowego (zawartych w celu finansowania nabycia składników rzeczowego majątku trwałego – maszyn i urządzeń do realizacji kontraktów drogowych i kolejowych) oraz kredyt zaciągnięty przez Budimex Parking Wrocław Sp. z o.o. na finansowanie koncesji parkingowej (parking przy Hali Stulecia we Wrocławiu). Wspomniany powyżej wzrost zadłużenia ogółem w roku 2017 wynika przede wszystkim ze wzrostu zadłużenia Budimex SA z tytułu umów leasingu finansowego. Na koniec roku 2017 Grupa nie posiadała zadłużenia z tytułu kredytów bankowych finansujących działalność deweloperską.
Strukturę finansowania Grupy Budimex obrazują następujące wskaźniki:
Na koniec roku 2017 wskaźniki obrazujące strukturę kapitału Grupy uległy nieznacznej poprawie. Wzrost kwoty zysku netto i związany z tym wzrost kapitałów własnych pozwolił na zmniejszenie wskaźników zadłużenia i zwiększenie wskaźników pokrycia majątku, pomimo znacznego wzrostu aktywów ogółem Grupy.
Wskaźniki płynności pozostawały na bardzo zbliżonym poziomie (nieznaczny wzrost wskaźnika płynności bieżącej i jednoczesne nieznaczne obniżenie się wskaźnika płynności szybkiej) w stosunku do ich poziomu sprzed roku.