* Wskaźniki oznaczone gwiazdką „*” zostały poddane zewnętrznej weryfikacji przez niezależnego audytora.
[102-45], [102-52]
Obecny raport jest już dziesiątym z kolei już rocznym raportem zrównoważonego rozwoju Grupy Budimex i tak jak poprzednie, koncentruje się na działaniach i wynikach trzech, kluczowych spółek: Budimeksu SA, Budimeksu Nieruchomości Sp. z o.o., Mostostalu Kraków SA.
[102-10], [102-45]
Jest to również drugi z kolei raport zintegrowany. Jednocześnie nie zachodzą istotne zmiany co do zakresu raportowania w porównaniu do roku poprzedniego. Raport nie obejmuje m.in. spółek: Budimex Parking Wrocław Sp. z o. o., FB Serwis SA. Ta ostatnia spółka nie jest ujmowana w raporcie niefinansowym oraz w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej z powodu poziomu zaangażowania kapitałowego (struktur własności) Budimeksu w spółkę. Z kolei wpływ społeczny i środowiskowy spółki Budimex Parking Wrocław jest raczej ograniczony i nie odgrywa istotnej roli na tle działalności grupy kapitałowej. Podobnie w przypadku innych mniejszych spółek, których działalność operacyjna jest znikoma. Jeżeli chodzi o spółki celowe, to ich oddziaływanie jest analogiczne do wpływu Budimeksu i została w nim ujęta.[1]
[102-54], [102-56]
Raport po raz pierwszy został opracowany w oparciu („in accordance”) o uaktualnione wytyczne GRI Standards w podstawowej opcji („Core”). Odwołuje się on również do wskaźników branżowych, opisanych stosownym suplementem sektorowym. Rzetelność i zgodność raportu z Wytycznymi została poddana weryfikacji i potwierdzona przez niezależnego audytora (Deloitte Advisory Sp. z o.o.).
Pobierz poświadczenie w PDF
[102-10], [102-43], [102-46]
Grupa Budimex dokonuje rewizji istotnych zagadnień do raportu w ramach badania i ponawia je cyklicznie, chyba, że mają miejsce wydarzenia wymagające wcześniejszego jego przeprowadzenia (np. zmiana modelu biznesowego). Zarząd Budimex SA uznał, że nie ma konieczności powtórzenia badania istotności na potrzeby opracowania niniejszego raportu, ponieważ w porównaniu z rokiem poprzednim nie zaszły żadne istotne zmiany w tym zakresie. Wynika to z niezmiennego zakresu działalności biznesowej oraz wpływu na środowisko i społeczeństwo.
W 2012 roku po raz pierwszy Grupa Budimex przeprowadziła kompleksowe badanie wśród kilkunastu kluczowych menadżerów, bazujące na wytycznych normy PN-ISO 26000. Badanie dotyczyło analizy i określenia obszarów odpowiedzialności Grupy. W kolejnym roku obszary te zostały zweryfikowane i rozwinięte przez nowo utworzony Komitet CSR Budimeksu, który zdefiniował obszary istotne z punktu widzenia środowiskowego i finansowego dla Grupy i są nimi:
Na podstawie przeprowadzonego badania została opracowana powyższa lista kluczowych zagadnień ze wskazaniem, w jakim stopniu dany aspekt jest istotny dla danej spółki w Grupie Budimex wewnątrz i na zewnątrz. Na potrzeby przygotowania niniejszego raportu wykorzystane zostało wspomniane wcześniej badanie istotności zagadnień niefinansowych w ocenie interesariuszy i względem poszczególnych spółek w Grupie. Badanie to pozwoliło również identyfikować istotne ryzyka pozafinansowe.
[102-40], [102-42], [102-44], [102-47]
Mapę interesariuszy tworzy łącznie 26 głównych grup, mających wpływ na Grupę Budimex i takich, na które oddziałuje Grupa.
Są to:
W 2017 roku nie zaszły żadne znaczące zmiany w dialogu z poszczególnymi grupami interesariuszy i wykorzystaniu kanałów komunikacji, a w zdefiniowaniu kluczowych obszarów posłużono się wcześniejszymi wynikami badań i rozmów z interesariuszami, stąd w ocenie Grupy nie uznano za konieczne przeprowadzania osobnego panelu interesariuszy na potrzeby opracowania niniejszego raportu. Zdefiniowane w raporcie istotne aspekty, zostały opracowane w oparciu o wiedzę menadżerów, która poparta jest wieloletnim doświadczeniem. Wobec tego Grupa jest przekonana, że potrzeby kluczowych grup interesariuszy i oczekiwania względem Grupy Budimex są odpowiednio adresowane. Od ponad 5 lat oś dialogu z interesariuszami tworzy Komitet CSR. Zdefiniowana istotne zagadnienia są przez Komitet na bieżąco analizowana i aktualizowana, zarówno pod kątem czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W Grupie obowiązuje zasada prowadzenia dialogu w sposób zdecentralizowany, co oznacza, że przeważają bezpośrednie relacje z różnymi grupami interesariuszy, tak często, jak wymaga tego charakter danej grupy i jakie są jej potrzeby. Informacje na temat istotności poszczególnych aspektów działalności Grupy zbierane są na bieżąco. Przykładowo, ze względu na charakter prowadzonej działalności biznesowej, ważnym obszarem jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Dlatego inną istotną formą prowadzenia dialogu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa na budowach, w sposób stały i uporządkowany, jest inicjatywa „Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, którego Budimex jest sygnatariuszem.
– Miejsce pracy: bezpieczeństwo i higiena pracy
(103-1, 103-2, 103-3, 403-1, 403-2, 403-3, 403-4)
– Ocena dostawców (414-1, 414-2)
– Mechanizm przekazywania skarg (103-3)
– Bioróżnorodność (304-1, 304-2, 303-3, 304-4)
– Ocena środowiskowa dostawców (308-1, 308-2)
– Społeczność lokalna (413-1, 413-2)
– Prawa człowieka: inwestycje (412-3)
– Prawa człowieka: mechanizm przekazywania skarg (103-3)
– Antykorupcja (205-1, 205-3)
– Surowce i materiały (301-1, 301-2)
– Energía (302-1, 302-3)
– Emisje (305-1, 305-2, 305-4, 305-7)
– Ścieki i odpady (306-2, 306-3)
– Zgodność z regulacjami (307-1)
– Inne (branżowe) (CRE2, CRE8)
*aspekty, w przypadku których można mówić o odpowiedzialności poszerzonej, tj. uwzględniającej działania dostawców i podwykonawców w łańcuchu dostaw.
[1] Listę spółek konsolidowanych w sprawozdawczości finansowej, których z kolei nie uwzględnia niniejszy raport, znaleźć można w załączniku do raportu („Tabele z danymi pozafinansowymi”).