* Wskaźniki oznaczone gwiazdką „*” zostały poddane zewnętrznej weryfikacji przez niezależnego audytora.
[103-1], [103-2], [103-3], [413-1]
Rok 2017 zakończył się sukcesem również ze względu na liczne rozpoczęte lub planowane kontrakty. Z biznesowego punktu widzenia więcej projektów oznacza wyższe profity, natomiast wiąże się również z większą odpowiedzialność za minimalizowanie ingerencji tych inwestycji na otoczenie społeczne i środowisko naturalne. Kontrakty, które realizowaliśmy w 2017 roku, taki jak: terminale lotnicze, mosty, autostrady i drogi ekspresowe, obwodnice miast, odcinki linii kolejowych, wymagały przekształceń otoczenia. W 2017 roku do szczególnie ważnych inwestycji należały m.in. obwodnica Ostródy, obwodnica Olsztyna czy budowa gazociągu w/c DN1000 relacji ZZU Czeszów – Kiełczów. To duże inwestycje, dlatego mamy świadomość, że działalność budowlana może silnie wpływać na środowisko naturalne i społeczności lokalne w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanych robót z powodu ingerencji w funkcjonowanie biosfery. Wpływ każdej inwestycji na otoczenie jest wielowymiarowy, wiąże się z nieodwracalnymi przekształceniami krajobrazu i dotyczy wielu stron, w tym mieszkańców czy organizacji zajmujących się ekologią.
Warto podkreślić, że oprócz typowych inwestycji infrastrukturalnych, jesteśmy również wykonawcą inwestycji proekologicznych, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko już istniejących obiektów, np. projekty dekarbonizacyjne lub odsiarczania spalin. Testujemy również wdrażanie innowacji środowiskowych i w 2017 roku realizowaliśmy projekty badające innowacje w technologiach z zastosowaniem materiałów z recyklingu. Taki projekt budowy drogi przy wykorzystaniu mieszanki asfaltu z wykorzystaniem granulatu asfaltowego był realizowany przez konsorcjum Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Politechniki Warszawskiej oraz Budimex SA przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budżet Budimex przeznaczony na badania i rozwój w 2017 roku w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 205% do 3,5 mln zł.
W zależności od lokalizacji i rozmiaru inwestycji różna jest skala potencjalnego wpływu działalności budowlanej na środowisko naturalne. Przykładowo zdecydowanie większy wpływ na otoczenie mają inwestycje drogowe, przebiegające w sąsiedztwie terenów odznaczających się wysoką wrażliwością ekologiczną, a mniejszy inwestycje realizowane na terenach zurbanizowanych, jak na przykład budowa bloków mieszkalnych.
W celu odpowiedniego zarządzania ochroną środowiska i minimalizowania negatywnego wpływu w Grupie Budimex została wprowadzona „Polityka Ochrony Środowiska” oraz wdrożono certyfikowane systemy zarządzania środowiskiem i energią. Polityka zobowiązuje wszystkie spółki w Grupie do przestrzegania krajowych i międzynarodowych przepisów środowiskowych i współpracy w tym zakresie z organami nadzoru. Dodatkowo w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania, który obowiązuje w Budimex i Mostostalu Kraków, wdrożone zostały odpowiednie certyfikaty i normy, potwierdzające obowiązujące w tych spółki procedury do zarządzania środowiskowego, z których najważniejsza jest norma PN-EN ISO 14001. Każdy proces budowlany jest bardzo kompleksowym przedsięwzięciem, w który angażuje się wiele podmiotów. Procedury środowiskowe na konkretnych inwestycjach regulowane są w ramach jednolitych procedur „Zarządzanie środowiskowe na kontraktach” oraz „Organizacja i zarządzanie BHP i OŚ na kontrakcie”. Ich celem jest minimalizowanie negatywnego oddziaływania prowadzonych prac na środowisko naturalne w ramach m.in. najważniejszych zidentyfikowanych obszarów ryzyka. Eliminacja i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne odbywa się poprzez współpracę z interesariuszami, szkolenia i podnoszenie kompetencji, efektywność ekologiczną, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz zarządzanie bioróżnorodnością.
Wybrane budynki i obiekty tworzone przez Grupę Budimex posiadają tzw. zielone certyfikaty, potwierdzające ich efektywność ekologiczną podczas ich realizacji, materiały, które zostały użyte do ich budowy, jak i możliwości późniejszego zarządzania nimi. W 2017 roku 3 budynki otrzymały certyfikat LEED i rozpoczęła się również budowa kolejnych, z których planowane jest uzyskanie dwóch certyfikatów LEED oraz pięć BREEAM.
By chronić środowisko naturalne, Grupa Budimex często wychodzi poza minimum prawne. W tym celu określiliśmy własne standardy zarządzania ochroną środowiska:
W ramach realizacji Polityki Ochrony Środowiska oraz przeciwdziałania ryzykom i awariom stosowane jest narzędzie MARS (Moduł Analizy Ryzyk Środowiskowych). W 2017 roku udało się wdrożyć to narzędzie już w 90% procentach, a zapewnienie skutecznych procedur w zakresie przeciwdziałania i prewencji udało się w zeszłym roku w 96%.