* Wskaźniki oznaczone gwiazdką „*” zostały poddane zewnętrznej weryfikacji przez niezależnego audytora.
[103-1], [103-2], [103-3], [306-2], [306-3]
Odpowiednie zarządzanie odpadami na placach budów to jedno z kluczowych wyzwań, przed jakim stoją generalni wykonawcy. Również podwykonawcy odpowiedzialni są za wytworzone przez siebie odpady oraz prawidłowe ich gromadzenie, usuwanie i finalne zagospodarowanie. Gospodarowanie odpadami na projekcie reguluje Plan Gospodarowania Odpadami zwarty w Planie BIOZ. Jeśli występują odpady niebezpieczne, wykonawca jest zobowiązany do określenia tego w Instrukcji Bezpiecznego Wykonania Robót przed przystąpieniem do prac i do reagowania na sytuacje awaryjne i incydenty środowiskowe.
Do najczęściej wytwarzanych odpadów należą: ziemia i gruz, kamienie oraz odpady z remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej.[1] Wiele z nich wykorzystujemy ponownie przy pracach budowlanych, na przykład pracach ziemnych wykończeniowych. Prawidłowe zarządzanie odpadami na budowach i monitorowanie ewentualnych pozostałości substancji niebezpiecznych jest koordynowane na bieżąco, w miejscu realizacji inwestycji przez zlokalizowane tu laboratoria.
Proces realizacji budowy jest często długi i skomplikowany, a na każdym jego etapie wytwarzane są innego rodzaju odpady. Przykładowo na wstępnym etapie prowadzenia prac rozbiórkowych obiektów budowlanych powstaje gruz ceglany i betonowy, w przypadku usuwania drogi będzie to asfalt czy stary materiał z podbudowy drogi, a w ramach kontraktów kolejowych – tłuczeń torowy.
Jak zostało to już wspomniane, część odpadów jest możliwa do zagospodarowania. Usuwana ziemia jest pełnowartościowym surowcem i często jest wykorzystywana do prac wykończeniowych. Wycinka drzew i krzewów, której nie da się uniknąć przy danej inwestycji ogranicza się do niezbędnego minimum, a uzyskane w ten sposób drewno zagospodarowuje inwestor. Krzewy czy konary mogą służyć jako paliwo biomasowe czy materiał ogrodniczy po tak zwanym zrębkowaniu, czyli zmienieniu na drobne części.
Szczegółowe informacje na temat ilości odpadów można znaleźć w tabelach z danymi niefinansowymi.
[1] W niniejszym raporcie gleba i ziemia, ze względu na ogromne wolumeny, są w tabelach pokazywane odrębnie.