* Wskaźniki oznaczone gwiazdką „*” zostały poddane zewnętrznej weryfikacji przez niezależnego audytora.
[103-1], [103-2], [103-3], [403-1], [CRE6]
Bezpieczeństwo i higiena pracy pracowników bezpośrednio zatrudnionych w Grupie Budimex oraz pośrednio u jej wykonawców jest jednym z kluczowych priorytetów. Od wielu lat analizowane i wdrażane są rozwiązania techniczne i procesowe, które mają za zadanie zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie w większości są to rozwiązania dodatkowe i dobrowolne, wykraczające poza regulacje i przepisy prawne. W kwestii regulacji i rozwiązań technicznych, które mogą przyczynić się do podniesienia jakości BHP, można powiedzieć, że osiągnęliśmy już poziom maksimum, a priorytetowe obszary do poprawy nie leżą po stronie technologii, lecz w działaniach tzw. miękkich, związanych z postawami i nawykami pracowników. System BHP jest stale analizowany pod kątem efektywności, z możliwością wprowadzania szybkich działań naprawczych. Dlatego jednym z priorytetów jest praca nad czynnikiem ludzkim, który potencjalnie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników, poprzez eliminowanie postaw i nawyków przyczyniających się do wypadkowości. W 2017 roku nie zaszły istotne zmiany w zakresie certyfikowanych systemów BHP. W Mostostalu Kraków jest to PN-N-18001, a w Budimex SA są to OHSAS 18001 i PN-N-18001.
Grupa Budimex od wielu lat prowadzi Politykę Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Z punktu widzenia charakteru działalności biznesowej Grupy, jest to jedna z najważniejszych obowiązujących polityk. Jej celem jest zapewnienie bezpiecznych procesów, wolnych od zagrożeń miejsc pracy oraz działań. Przede wszystkim przestrzegane muszą być wszystkie przepisy i normy prawa, a dodatkowo Grupa Budimex wdraża dobre praktyki, które budują kulturę bezpieczeństwa w Grupie. Polityka i narzędzia, które zostały wdrożone w ślad za nią umożliwiają gromadzenie wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń, a tym samym precyzyjną identyfikację ryzyk, z których najważniejsze to: rutyna i przyzwyczajenia w wykonywaniu działań, brak świadomości na temat zagrożeń.
Zgodnie z zapisami Polityki w Grupie Budimex realizowane są następujące działania:
W każdej spółce Grupy funkcjonują komisje ds. BHP, w skład których wchodzą przedstawiciele pracowników i pracodawcy. Oznacza to, że komisje są reprezentacją wszystkich zatrudnionych (100%). Kontrole BHP realizowane są na wszystkich kontraktach, w cotygodniowych odstępach.[1] W Budimeksie Komisja ds. BHP na koniec 2017 roku składała się z 7 członków: 1 przedstawiciela pracodawcy, 4 przedstawicieli pracowników, Kierownika Działu BHP oraz lekarza medycyny pracy. W 2017 roku odbyło się 2486 wizyt na budowach, co oznacza, że średnio każdego dnia inspekcji podlegało 10 budów. Podczas kontroli zidentyfikowaliśmy 15 750 zagrożeń, z czego 83% zostało usuniętych w terminie. Oznacza to poprawę w porównaniu do 2016 roku, gdy w terminie usuniętych było 75% zagrożeń. Wszystkie informacje zaobserwowane podczas inspekcji ryzyka i zalecenia są gromadzone w jednym miejscu, dzięki czemu w razie potrzeby można do nich szybko wrócić i łatwiej jest je monitorować.
Oprócz kontroli własnych, w 2017 roku miało miejsce 20 kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wydane zalecenia pokontrolne dotyczyły m.in. bezpieczeństwa elektrycznego, zabezpieczenia krawędzi przy pracach na wysokości oraz w wykopach, oznakowania budowy i miejsca prowadzenia robót oraz zapewnienia porządku na budowie.
W Grupie Budimex obowiązuje standard Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Specyfiką branży budowlanej jest, że pracownicy rotują pomiędzy budowami, dlatego dbamy o zachowanie tego samego wzorca Planu BIOZ. Wszystkie osoby realizujące prace na danym kontrakcie przechodzą szkolenia z zakresu BHP. W ramach tzw. „Startu kontraktu” kierownictwo kontraktu spotyka się ze specjalistą ds. BHP i specjalistą ochrony środowiska i omawia wymagane procedury. Szkolenia i procedury Grupy Budimex wybiegają poza obowiązki prawne. Szkolenia z wewnętrznych procedur bezpieczeństwa obowiązkowo odbywają również pracownicy podwykonawców.
[1] Obszar z zakresu BHP Budimeksu Nieruchomości podlega Dyrektorowi Działu BHP w Budimeksie SA.