* Wskaźniki oznaczone gwiazdką „*” zostały poddane zewnętrznej weryfikacji przez niezależnego audytora.
Efektywne zarządzanie zapotrzebowaniem na materiały i surowce oraz ich recykling w Grupie Budimex są możliwe dzięki wdrożonemu systemowi monitoringu ich zużycia, który służy do optymalizacji zużycia materiałów i ograniczenia ilości produkowanych odpadów. Proces ten nazywa się VE (value engineering) i poza racjonalnym wykorzystaniem materiałów pozwala na redukcję kosztów i odpadów. To z kolei ma znaczenie przy ograniczaniu negatywnego wpływu inwestycji na środowisko naturalne, przy jednoczesnym uzyskaniu korzyści biznesowych.
Najczęściej używanymi surowcami i materiałami przez spółki w Grupie Budimex, w zależności od charakteru ich działalności, są: asfalt drogowy zwykły i modyfikowany, cement, beton, stal, spoiwa hydrauliczne, mączka wapienna, kruszywa: asfaltowe (w tym piasek i grys), budowlane (piasek, żwir), drogowe (piasek, grys i inne), kamień hydrotechniczny i tłuczeń kolejowy. Z kolei powtórnemu przetworzeniu ulegają: żużel, urobek skalny, cement, kruszywo łamane do masy bitumicznej, mieszanki z kruszyw łamanych, beton, stal, drewno.
[103-1], [103-2], [103-3], [301-1], [301-2], [306-2], [CRE8]
Działalność prowadzona przez firmy budowlane budzi słuszne skojarzenia o wykorzystaniu materiałów i surowców na bardzo dużą skalę. Odpady są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności budowlanej. Co więcej, większość z nich nie nadaje się do ponownego wykorzystania, jak na przykład masa bitumiczna to mieszanka kruszyw, lepiszcza i wypełniaczy, powstająca w wyniku przeróbki ropy naftowej, która jest nieodnawialna. Podobnie jest w przypadku cementu, betonu, mączki wapiennej i wielu innych kruszyw, które powstają jako produkty surowców nieodnawialnych. Cykl życia obiektów budowlanych jest wyjątkowo długi i nie do końca mamy wiedzę, jak będą one zarządzane w przyszłości, za kilkadziesiąt lat. W przypadku ich rozbiórki jest możliwość odzyskania wielu materiałów takich, jak: metal, drewno, szkło, gruz czy tłuczeń. Podobnie w przypadku nawierzchni drogowych podczas jej wymiany lub remontu może ona zostać poddana granulacji i poddana ponownemu wykorzystaniu. Do odpadów zaliczane są tylko te materiały, które nie znajdują użytecznego zastosowania na danej budowie, a w szczególności materiały niebezpieczne. Odpadem w największej ilości jest ziemia, gleba, kamienie, powstające podczas prac ziemnych i wykopów. Liczba odpadów jest uzależniona od liczby kontraktów i ich specyfiki.
W 2017 roku udało nam się odzyskać następujące surowce: